Evliya Çelebi’nin Hayatı

Ana Sayfa » Eğitim » Evliya Çelebi’nin Hayatı
Evliya Çelebi’nin Hayatı

Evliya Çelebi'nin Hayatı

Evliya Çelebi insanlık tarihine yön veren 20 kişiden biridir. Bu sebeple Evliya Çelebi’nin hayatı ile ilgili bilgiler büyük önem taşımaktadır. Onunla ilgili edinilen bilgilerin çoğu kendi eseri olan Seyahatname’den edinilmiştir. Seyahatname adlı eseri sadece yaşadığı topluma değil birçok farklı ulusun kültürlerine de ışık tutmaktadır.

Evliya Çelebi Kimdir?

Evliya Çelebi’ gerçek adı mıdır, değil midir? İsmiyle ilgili iki farklı görüş bulunmaktadır. Bir görüşe göre babası devrin büyük imamlarından biri olan Evliya Mehmet Efendi’ye saygısından dolayı oğluna Evliya ismini vermiştir. Diğer bir görüşe göre ise Evliya Çelebi, saygı duyduğu bir hocasının ismini almıştır. Evliya ermiş, Çelebi ise görgülü, terbiyeli anlamlarına gelmektedir.

Evliya Çelebi Nerede Doğdu?

Seyahatnameden edinilen bilgilere göre, 1611 yılında İstanbul Unkapanı’nda doğduğu bilinmektedir.

Evliya Çelebi Kişiliği ve Karakteri

Ömrünü gezmeye ve yeni yerler tanıyıp keşfetmeye adamıştır.17. yüzyıl’ın ünlü ve önde gelen gezginlerindendir. Bir saray okulu olan Enderun’da eğitim görmüştür. Saray hayatını tanımış, iyi imkânlar ile karşılaşmasına rağmen hırslı biri olmamıştır. İnce zekâsı, hazır cevaplılığı ve gelişmiş mizah gücü, serüvenci ruhunu yansıttığı Seyahatname adlı eserindeki üslubundan ve maceralarından anlaşılmaktadır.

Seyahatname Nasıl Ortaya Çıktı?

Küçük yaşından itibaren gezme arzusu olan Evliya Çelebi’nin seyahatleri bir rüya sonucu başlamıştır. Evliya Çelebi rüyasında, Ahi Çelebi camisinde kalabalık bir cemaatin içerisindedir. Kalabalık içerisinde Hz. Muhammed ve dört sahabesini görür. Çelebi, Peygamber efendimizin yanına giderek şefaat dilemek ister fakat buna cesaret edemez. Daha sonra cesaretini toplar ve bir anda “Şefaat ya Resulallah” diyecekken, “Seyahat ya Resulallah” der. Peygamber efendimiz ise gülümseyerek ona şefaatini müjdelemiştir.

Uyanır uyanmaz ilk iş olarak Çelebi, dönemin ünlü rüya yorumcularından Şeyhi Abdullah Dede’nin yanına gider ve rüyasını anlatır. Şeyhi Abdullah Dede’nin yorumu ise ilk olarak İstanbul’u gezip yorumlaması olur. Böylece 24 yaşında ilk gezisine başlar. İstanbul ve çevresinden başlayarak yazdıkları, Seyahatname kitabının ilk cildini oluşturur.

Kaç Ülke Gezdi?

Evliya Çelebi, yaşamının 50 yılını seyahatleri ile geçirmiştir. Gördüğü yerler arasında, Anadolu, Rumeli, Suriye, Irak, Mısır, Girit, Hicaz, Ukrayna, Romanya, Slovakya, Transilvanya, Moldovya, Avusturya, Macaristan, Polonya, Almanya, Hollanda, Bosna-Hersek, Dalmaçya, Güney Rusya, Kırım, Kafkasya, İran, Mısır, Habeşistan ve Sudan yer almaktadır.

 Seyahatname’nin Önemi

Seyahatname, tarihi yapılar konusunda ve İstanbul betimlemeleri ile bu kent için ve o dönemin tarihi yapıları bakımından rehber niteliğinde bir kitap olması bakımından önemlidir. Zengin bir içeriğe de sahiptir seyahatname, yemek kültüründen konuşma dillerine, bitki biliminden toplumsal ve tarihi yapılara kadar geniş bir yelpazeye sahiptir.

Ne Zaman Öldü?

Ne zaman öldüğü ve mezarının nerde olduğu kesin olarak bilinmemekle birlikte, 1682 yılında Mısır seyahati dönüşünde olduğu rivayet edilmektedir.

4.00 avg. rating (79% score) - 4 votes

Evliya Çelebi’nin Hayatı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yerelleşme Nedir?

Yerelleşme Nedir? 14 Mart 2018

Teokrasi Nedir?

Teokrasi Nedir? 06 Mart 2018

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır