Erasmus nedir?

Ana Sayfa » Eğitim » Erasmus nedir?
Erasmus nedir?

Erasmus en yalın tanımıyla, Avrupa Birliği’ne üye veya aday ülkelerin uyguladığı bir öğrenci ve öğretim görevlisi değişim programıdır. Bu program Avrupa Birliği tarafından yürütülmekte olup yalnızca yükseköğretimle ilgili uygulamaları kapsamaktadır. Dolayısıyla erasmus programına katılabilmek için öğrenci veya öğretim görevlisi olmak şarttır.

Erasmus programı kapsamında her yıl binlerce öğrenci ve öğretim görevlisi, eğitim ve öğretim faaliyetlerinin bir kısmını yurt dışında devam ettirmektedir. Bu zaman dilimi içerisinde pek çok araştırma projeleri, bilimsel ve müfredat geliştirme çalışmaları yapılmaktadır. Aynı zamanda çalışmalarını sürdüren öğrenci ve öğretim görevlilerine karşılıksız ücret ödenmektedir. Tüm bu çalışmalarla Avrupa’da yüksek öğrenimin kalitesinin artırılması, farklı kültürlerle etkileşimin sağlanması ve yükseköğretim kurumlarının birbirleri ile işbirliği yapmaları hedeflenmektedir. Bunun sonucunda ise küreselleşen Dünya’da Avrupa’yı yükseköğretim alanında öne çıkarmak esas amaçtır.

Erasmus kesinlikle bir dil öğrenme, seyehat etme, burs ve diploma alma programı değildir. Ancak program dışında kalan süre içerisinde para kazanmak veya dil öğrenmek mümkündür. Erasmus programı hakkında daha detaylı bilgiye bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Erasmus nedir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Alican türker11 Ekim 2011

erasmus programına katılabilmek için bulunduğun üniversitenin anlaşması olması gerek. ayrıca yurt dışındak kalacağın evi falan da kendin ayarlamalısın. hoş bazı hocalar yardımcı oluyor.

eliff22 Ekim 2011

aydınlatıcı bilgiler için tşk ler hep duyuyordum erasmus programını

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Sabahattin Ali Kimdir?

Sabahattin Ali Kimdir? 30 Nisan 2015

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır