Edebiyat toplumu nasıl etkiler?

Ana Sayfa » Eğitim » Edebiyat toplumu nasıl etkiler?
Edebiyat toplumu nasıl etkiler?

Türk edebiyatı için özellikle çok tartışılan iki konu vardır; Sanat toplum için midir yoksa sanat sanat için midir?

Kimi kesimler “sanat sanat içindir “ görüşündedir. Yani sanatı estetik gözle görürler, yazıları topluma yön vermez hatta kimisi toplum tarafından anlaşılmaz. Konuları da kendi yaşamlarından kesitlerdir ya da doğadır. Sanat için yazıldığı için gayet estetik ve hoştur. Ama bu topluma hitap etmeyen edebiyat kime hitap edecektir? İşte bu soruyu soran bir kesim de “sanat toplum içindir” görüşünü ortaya atmıştır.
“Sanat, toplum içindir” görüşü ile özelikle edebiyat, büyük kitlelere hitap etmiştir. Aslen eski zamanlarda tiyatro bu görüşe en çok hitap eden sanat dalıydı çünkü okuma yazma bilmeyenlere de ulaşıyordu. Günümüzde ise artık okuma yazma oranlarının artmasıyla edebiyat tiyatrodan daha baskın hale geldi. Edebiyat büyük kitlelerce takip edilmeye başlayınca toplumu da etkilemeye başladı. Yazarlar “popüler” hale geldi, onların giyinme tarzları bile taklit edildi. Örneğin Johann Wolfgang von Goethe’nin 1774 yılında yazdığı Genç Werther’in Acıları adlı romantik eserdeki Werther’in giydiği kıyafetler 18. asır Almanyasında adeta bir moda akımı başlatmıştır. Artık romanı okuyan hemen hemen herkes sürekli olarak mavi frak, sarı yelek ve çizme giymeye başladı. Ayrıca o yıllarda eşler birbirlerine Werther’in sözlerinden oluşan aşk mektupları yazmışlardır. Aynı zamanda romanın genç kadın kahramanı olan Lotte, o yıllarda doğan hemen hemen bütün kız çocuklarına verilmiştir.

Edebiyat, toplumu sadece romantik olarak etkilemez elbette. Siyasal olarak da etkiler. İnsanlar değer verdikleri şair ya da yazarların şiirlerini kullanarak siyasî değerlere adapte olurlar. Örneğin Nazım Hikmet yazdıkları ile sosyalist bir şairdir. Şiirlerini bu amaçla kullanmıştır ve hatta şiirlerin dış görüşünü de değiştirerek daha asi bir tavır almıştır. 1922 yıllarında Türkiye’de hala ölçülü şiir yazılırken Nazım Hikmet ölçüsüz şiirler yazmıştır. Bu döneme bir karşı çıkıştır bu bakımdan toplumun da ilgisini çekmiştir.

Edebiyat, kimi yazarlar ya da şairler için toplumu yönlendirecek bir araç olarak görülmüştür. Bu bakımdan edebiyatın gücü ile toplumlar kitlesel halde bir ideolojiye sürüklenmiş ya da sakinleştirilmiştir. Bu bakımdan belki de şu sözlerle yazımıza nokta koymak daha mantıklı olacaktır : “ Kalem kılıçtan keskindir”.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Edebiyat toplumu nasıl etkiler? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yerelleşme Nedir?

Yerelleşme Nedir? 14 Mart 2018

Teokrasi Nedir?

Teokrasi Nedir? 06 Mart 2018

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır