Çocuğa Sorumluluk Duygusu Nasıl Kazandırılır?

Ana Sayfa » Eğitim » Çocuğa Sorumluluk Duygusu Nasıl Kazandırılır?
Çocuğa Sorumluluk Duygusu Nasıl Kazandırılır?

Çocuğa sorumluluk duygusu nasıl kazandırılır

Çocuğa kazandırılan pek çok alışkanlık gibi sorumluluk duygusu da daha bebeklik ve ilk çocukluk döneminden itibaren, örneklerle yaşatılarak öğretilmelidir. Sorumluluğun kazandırılmasında aile içinde çocuğa karşı takınılan tavır, aile içi etkileşim ve özellikle ailedeki disiplin anlayışının özel bir rolü vardır.

Disiplin, çocuğa istenilen davranış ve alışkanlıkları öğretmek, -kendi kendini denetleme ya da iç denetim demek olan- ahlak gelişimini sağlamaktır. Bu da dıştan gelen bir zorlamayla olmaz. Önemli olan, içselleşmiş bir sorumluluk duygusunun oluşturulmasıdır.

Sorumluluk Duygusunun Oluşturulması

Çocuk, iletişim kurulduğu andan itibaren kendi özgürlük sınırlarından haberdar edilmelidir. Yemek yeme, tuvalet alışkanlığı, belirli saatte uyuma gibi bazı temel alışkanlıkları okul öncesi dönemde benimsemelidir. Aşırı hoşgörü ve disiplin eksikliği, çocukta bencilliğe veya anti-sosyal davranışlara sebep olabilir. Aşırı otoriter, baskıcı tutum ise anne babaya karşı korku, öfke ve nefret duygularının gelişmesine, bağımlı bir birey veya isyankar bir bireyin oluşumuna sebep olabilir.

Sevgi temeline dayanmayan bir disiplin gerçekleşemez. Disiplin, sorumluluğu öğretmektir. Sorumluluk, öncelikle anne ve babanın sorumluluk bilinci içinde rollerini gereğince yapmalarıyla mümkün olur. Evdeki annelik görevini yeterince yapamayan, kendi sorumluluğunun bilincinde olamayan bir anne, çocuğundan sorumluluk bekleyemez.

Çocuğa sorumluluk bilinci aşılarken öncelikle bazı kurallara uyması ve ilk temel alışkanlıkları kazanması gerekir. Örneğin, okul öncesi dönemde kendi başına yemek yemeye başlaması, oyuncaklarını toplaması gibi.

Sorumluluğu öğretmede önemli olan, çocuğu kendine özgü kişiliği olan bağımsız bir birey olarak kabul etmek ve onun hak ve özgürlüklerinin sınırlarını dengeli bir biçimde belirleyebilmektir. Çocuk eğer belirlenen sınırlara uymuyor ise uygulanacak olan ceza aşağılama, karanlık odaya kapama, bedensel ceza şeklinde olmamalıdır. Çocuğun istediği şeyi almamak, gideceği bir programı iptal etmek, döktüğü şeyleri temizletmek şeklinde olmalıdır. Verilen cezalar sebep-sonuç ilişkisini anlatmayı esas almalıdır. Böylelikle çocuk kendi davranışı sonucu ortaya çıkan zararı görmeye çalışır, sorumluluğu öğrenir. Bu da çocukta iç denetim mekanizmasının gelişmesine yardımcı olur.

Sonuç olarak, anne ve babaların okul öncesi dönemden başlayarak bazı temel alışkanlıkları çocuklarına kazandırmaları gerekmektedir. Aksi takdirde okul döneminde kurallarla karşılaşan çocuk bocalar.

Kaynak: Prof. Dr. Haluk Yavuzer

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Çocuğa Sorumluluk Duygusu Nasıl Kazandırılır? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yerelleşme Nedir?

Yerelleşme Nedir? 14 Mart 2018

Teokrasi Nedir?

Teokrasi Nedir? 06 Mart 2018

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır