BERMUDA ŞEYTAN ÜÇGENİ’NİN SIRRI

Ana Sayfa » Eğitim » BERMUDA ŞEYTAN ÜÇGENİ’NİN SIRRI
BERMUDA ŞEYTAN ÜÇGENİ’NİN SIRRI

Bermuda Şeytan Üçgenin Sırrı

‘Bermuda Şeytan Üçgeni’ olarak adlandırılan bölge birçok esrarengiz olayın yaşandığı yer olarak bilinmektedir. Burada yaşanan olayların sırrı çözülememiş ve hakkında birçok efsane üretilmiştir. Aynı bölge üzerinde sürekli batan ve kayıp gemiler, düşen uçaklar birçok kişide o bölgenin manyetik olduğu algısını uyandırmıştır. Fakat günümüzde gelişen teknoloji ve incelemeler sayesinde bu bölgenin okyanus akıntılarının etkisiyle oluşan bir doğalgaz kaynağına ev sahipliği yapması sebebiyle yaşanan esrarengiz olaylar bir şekilde açıklığa kavuşmuştur.

Bermuda Şeytan Üçgeni Nerededir?

Bermuda Adaları, Florida ve Porto Riko arasında oluşan üçgen bölge, Bermuda Şeytan Üçgen olarak kabul edilmektedir. Kuzey Atlantik Okyanusu’nda bulunan bu alanda birçok gizemli uçak ve gemi kazası yaşanmış bu sebeple bu bölge Bermuda Şeytan Üçgeni olarak anılmaya başlanmıştır.

Bermuda Üçgeninde Yaşanan Kazaların Sebebi

Son yıllarda bu bölge üzerinde yapılan araştırmalar gösterdi ki burada yaşanan olayların asıl sebebi okyanus akıntıları ve Gulf stream denilen sıcak su akıntılarının bu bölgeden geçmesidir. Sanıldığı gibi uzaylılar veya deniz altında mıknatıs ve manyetik alan efsaneleri değildir.

Okyanus derinliklerinde de birtakım doğalgazlar mevcuttur. Bulundukları yerden çıkmaya çalışan doğalgazlar, oradaki düşük ısının etkisi ile katı hale dönüşür ve hidrat denilen beyaz tebeşirimsi bir madde haline gelirler. Çok derinlere dalan robot kameralar aracılığı ile bölgedeki kar beyaz okyanus tabanı keşfedilmiş ve bazı gemi enkazlarına rastlanmıştır. Bermuda Şeytan Üçgeni olarak adlandırılan bölge aynı zamanda Gulf Stream denilen sıcak su akıntılarının da geçtiği yerdir. Tabanın bazen ısınması yüzünden eriyen tebeşir gazlar erir ve sudan havaya doğru yükselir. Bu yükselme anında tabandan yüzeye kadar suyun yoğunluğu azalır. O sırada oradan geçen ne varsa, derin bir kuyuya düşer gibi hızla okyanusun dibini boylar. Yoğunluğu düşen su, gemileri taşıyacak kaldırma kuvvetini oluşturamaz. Gazın yükselmesi sona erince yoğunluk tekrar eski haline döner ve geride hiçbir iz bırakmadan kocaman gemiler derinlere gömülmüş olur.

Uçakların düşerek kaybolması ise yine bu gazlar yüzündendir. Yüzeye çıkan doğal gazlar, havadan da hafif oldukları için yükselmeye devam ederler. Bu kez yoğunluk azalması, Bermuda Şeytan Üçgeni denilen bölgenin üzerindeki atmosferde oluşur. Oradan tesadüfen geçmekte olan bir uçak hemen irtifa kaybeder ve motorları durur. Çünkü uçak motorlarındaki benzinin yanması için oksijene ihtiyaç vardır fakat düşük yoğunluklu havanın içindeki oksijen miktarı motorların çalışması için yeterli değildir. Pervaneli uçaklarda ise uçağın havada kalabilmesi için etkiyen kaldırma kuvveti, havanın yoğunluğu düşmesinden dolayı azalır. Bu da uçağı okyanusun derinliklerine doğru çeker.

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

BERMUDA ŞEYTAN ÜÇGENİ’NİN SIRRI - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yerelleşme Nedir?

Yerelleşme Nedir? 14 Mart 2018

Teokrasi Nedir?

Teokrasi Nedir? 06 Mart 2018

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır