Aydın Sayılı Kimdir?

Ana Sayfa » Bilim » Aydın Sayılı Kimdir?
Aydın Sayılı Kimdir?

Ordinaryüs Profesör Doktor Aydın Sayılı 2 Mayıs 1913’te İstanbul ‘da doğmuştur.  İlk öğretimi İstanbul’da  orta öğretimi ise Ankara’da okumuştur.  Liseyi o günkü adıyla Ankara Erkek Lisesi’nde okurken lisenin mezuniyet sınavı Milli Eğitim Bakanlığı Heyeti tarafından yapılır ve heyette Mustafa Kemal Atatürk’te yer almaktadır. Sınavı başarıyla geçen Aydın Sayılı’nın dosyasına Atatürk, “Bu öğrenciyle ilgilenin.” notunu düşmüştür. Atatürk’ün verdiği talimat üzerine dönemin Milli Eğitim Bakanı Reşit Galip Bey kendisiyle özel olarak ilgilenir.

Sınavda gösterdiği başarıdan dolayı Harvard Üniversitesi’nde Bilim Tarihi okumak için Amerika’ya gider. Doktorasını da Harvard Üniversitesi’nde veren Aydın Sayılı, dünyada bilim tarihi doktorasını tamamlayan ilk kişi olur. 1943 yılında doktorasını yaptıktan sonra Türkiye’ye dönüş yapar ve Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi’nde Felsefe bölümünde göreve başlar. 1946 yılında Felsefe Bölümünde, Bilim Tarihi Doçenti olan Aydın Sayılı, 1952 yılında Profesör ünvanını alır. 1958’de Ordinaryüs Profesör olur ve 1974’ten emekli oluncaya kadar Felsefe Bölümü Başkanlığı’nı yapar.

Bir çok önemli çalışması olan Aydın Sayılı’nın dünya çapında ilk dikkat çeken çalışması İslam  medeniyetlerinin bilime katkısı ve dünya devletlerinin gelişimine yapmış olduğu katkıları ortaya çıkardığı çalışmalardır. Bu çalışmalarda İslam ülkelerinin namaz saatlerini hatasız hesaplayabilmek için astronomi bilmeleri gerektiği savını öne sürer ve geçmişte kullanılan gözlem evleri hakkında araştırmalar yayınlar.

İngilizce, Fransızca, Almanca, Farsça ve Arapça’yı çok iyi derecede biliyordu. Kitapları yabancı dillerde de yayımlanan Aydın Sayılı‘ya defalarca yurt dışından teklifler gelmesine rağmen Türkiye’de kalmıştır.  Yurt dışı bir çok akademik çevre çalışmalarını takip etmiş ve heyetler halinde Türkiye’de kendisini ziyaret etmişlerdir.

Ünlü bilim adamımız Ordinaryüs Profesör Doktor Aydın Sayılı 2 Mayıs 1993 yılında İstanbul’da hayatını kaybetmiştir.

Aldığı Ödüller ve Onur Üyelikleri;

1- 1973 yılında Nikola Kopernik’in doğumunun beş yüzüncü yıldönümü vesilesiyle Türkçe (Kopernik ve Anıtsal Yapıtı, 1973) ve İngilizce (Copernicus and his Monumental Work, 1973) iki yayınından dolayı Polonya Hükümeti tarafından Kopernik Madalyası verildi.

2- Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırmalar Kurumu (TÜBİTAK) 1977 Hizmet Ödülü verildi.

3- 1981 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Tarihi Enstitüsü’nün Onur Beratı verildi.

4- 1989 yılında Die Deutsche Morgenlandische Gesselschaft (Alman Doğubilimciler Derneği) Onur Üyeliğine seçildi.

5- 1989 yılında Türk Kütüphaneciler Derneği Onur Üyeliğine seçildi.

6- 1990 yılında Ankara-Atatürk Lisesi Eğitim Vakfı Onur Kurulu Üyeliğine seçildi.

7- UNESCO Paris Merkezi’nin hazırlattığı “Orta Asya Uygarlıkları Tarihi” isimli dizinin hazırlanmasında görevli Uluslararası Editörler Komitesi’ne seçilen Ord. Prof. Dr. Aydın Sayılı’ya, -kendi uzmanlık alanıyla çok ilişkili olan ciltlerini tamamlaması nedeniyle-, UNESCO Genel Merkezi tarafından 1990 yılında Pandit Nahru Ödülü verildi.

8- Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri sahipleri Meslek Birliği (İLESAM) 1993 Hizmet Şeref Ödülü verildi.

9- 2009 yılında bilim alanında gösterdiği başarılı çalışmalardan ötürü  5 Türk Lirası’nın arka yüzünde Aydın Sayılı’nın resmi kullanılmıştır.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Aydın Sayılı Kimdir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yerelleşme Nedir?

Yerelleşme Nedir? 14 Mart 2018

Teokrasi Nedir?

Teokrasi Nedir? 06 Mart 2018

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır