Ahmet Yesevi’ nin Hayatı

Ana Sayfa » Eğitim » Ahmet Yesevi’ nin Hayatı
Ahmet Yesevi’ nin Hayatı

Yesevilik tarikatının kurucusu olan Hoca Ahmet Yesevi, Doğu Türkistan’ın Sayram kasabasında, kesin olmamakla birlikte 1093 yılında doğduğu bilinmektedir. Rivayetlere göre, 73 yıl yaşayan Ahmet Yesevi’nin ölüm tarihi ise 1166’dır.

Hoca Ahmet Yesevi tarihte bilinen ilk büyük Türk mutasavvıfı unvanını taşır. Hayatı hakkında bilinenler menkıbelere dayanmaktadır.

Ahmet Yesevi, Türkistan’da İslâmiyet’in yayılıp benimsenmesinde önemli rol oynamıştır. Bunu da tasavvuf yoluyla yapmıştır. Çevresindekilere kendi dilleri ile sade ve basit bir üslupla hitap etmiş, davranışları ve tutumu ile büyük saygı görmüştür.

Hayatı;

Küçük yaşta annesi ve babasını kaybeden Yesevi, ablası tarafından büyütülmüştür. İlk eğitimini babasından almış, daha sonra Buhara’ya giderek Yusuf Hemedani’nin yanında manevi eğitimini tamamlamıştır. Hemedani’nin ölümü üzerine 1160’da onun yerine geçmiş ve halife olmuştur. Bir süre sonra da Yesi’ye dönerek hayatının geri kalan kısmını insanları irşatla geçirmiştir.

63 yaşına geldiğinde tekkesinin avlusuna yaptırdığı çilehaneye girmiş ve ömrünü burada tamamlamıştır. Türbesi hâlen,Türkistan şehrinde bulunmaktadır.

Ahmet Yesevi’nin etrafında İslam’a yeni fakat samimi bir şekilde girmiş olan pek çok göçebe Türk vardı. Onlara yeni dini olduğu gibi, tasavvuf konularını da basit bir dille öğretmesini bildi. Öğretici mahiyetteki manzumeleri daha sonra Divan-ı Hikmet adlı eserinde toplandı.

Ahmet Yesevi’nin Türk tarihi bakımından önemi, Arapça ve Farsçayı çok iyi bilmesine rağmen eserlerini Türkçe vermesidir.

4.25 avg. rating (83% score) - 4 votes

Ahmet Yesevi’ nin Hayatı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Sabahattin Ali Kimdir?

Sabahattin Ali Kimdir? 30 Nisan 2015

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır