İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bürokrasi Nedir?

Bürokrasi Nedir?

Bürokrasi sadece devlet yönetiminde değil toplumun her alanında görebileceğimiz bir işleyiş şeklidir. Politik alanda devletin yönetim mekanizması olarak tanımlanan bürokrasi, doğru ve pratik kullanımı halinde büyük kolaylıklar sağlar.

Şirketlerden devletlere kadar büyüyen her organizasyon, yönetim açısından bir takım sorunlarla karşılaşır. Kargaşayı gidermek adına bürokrasi önemli araçlardan biridir. Yönetim organizasyonları daha mikro düzeye indirgenerek görev tanılamaları yapılır. Her birim kendi yetkilerini kullanarak işleyişin ve yönetimin daha sağlıklı olmasını sağlar.

Günümüzde bürokrasi, çoğu kurumda düzgün işlemediği için sorunlara ve işleyişin yavaşlamasına neden olabilmektedir. Bu nedenle liberal çevreler devleti bürokraside şeffaf  ve hesap verebilir olmamakla suçlarlar. Liberal yönetim anlayışının aksine Marksistler ise bürokrasiyi sınıfsal baskı için önemli bir araç olarak görürler.

Bürokrasi alanında en öne çıkan akademik çalışmalar Max Weber’e aittir. Rasyonel bir yönetim anlayışı için bürokrasiyi gerekli görür ancak bu bürokratik organizasyon belli özelliklere sahip olmalıdır:

  • (Yetki alanı) Resmi yetki alanları kanunlar ve kurallarla belirlenmiş olması gereklidir.
  • (İç denetim mekanizması) Bir emir komuta zinciri içinde düşük memurların işinde özelleşmiş yüksek memurlar (mefettişler) tarafından denetlendiği sıkı bir hiyerarşinin olması gerekir.
  • (Belge ve arşivcilik) İşlerin yazılı dokümanlar ile ve dosyalama sistemleri ile yürütülmesi
  • (Tarafsızlık) Memurların otoritelerinin gayrişahsi olması ve bu otoritenin kendi kişiliklerinden değil bulundukları pozisyondan kaynaklı olması
  • (Sisteme bağlılık) Bürokratik kurallar kişisel takdir yetkilerini en aza indirecek kadar sıkı olması.
  • (Yetkinlik ve uzmanlık)Bürokraside atanma ve yükselme liyakat ile olması. Eğitim, tecrübe, yetkinlik gibi profesyonel kriterler mevcut olması.

Max Weber’e göre bürokrasi, demokrasinin en önemli araçlarından biridir. Bürokrasi sayesinde vatandaşların hakları eşit şekilde korunabilir. Demokrasiyi korumak için bürokrasi önemli bir mekanizmadır.

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.