Yıldız nedir?

Ana Sayfa » Bilim » Yıldız nedir?
Yıldız nedir?

Yıldızlar, evrene saçılmış yanan gaz toplarıdır. Hem ısı, hem de ışık saçarak milyonlarca yıl yaşarlar. Geceleri gökyüzüne bakıldığında birer inci gibi dururlar.

Yıldızlar nükleer füzyon adı verilen bir süreç ile enerji üretir. En soğuk yıldızlar loş ve kırmızı, en sıcak olanlar ise mavi ve beyaz ışık saçarlandır. En soğuk yıldızların yüzeylerindeki sıcaklık yaklaşık 3.500, en sıcak yıldızların yüzeylerindeki sıcaklık ise 40.000 derecedir.

Toz ve gaz yer çekimi sayesinde birbirine çekildiğinde ve büyük bir füme meydana getirdiklerinde yeni bir yıldız doğar. Nükleer füzyon meydana gelinceye kadar ısınır ve gökyüzünde yeni bir yıldız daha belirir.

Yıldızlar, tüm yakıtlarını kullandıkları ve harcadıkları zaman yok olurlar. Ancak bu süreç milyonlarca yıl sürer. Yıldızlar yok olmalarının sonlarına doğru nükleer füzyona güç verecek hidrojenden mahrum kalmaya başlar. Böylelikçe soğur ve kırmızı bir yıldız halini alır.

Gökyüzüne başımızı çevirdiğimizde geceleri bize göz kırpan bir ışıltı görürüz. Yıldız olarak adlandırılan bu ışıltı aslında evrende yer alan gaz toplarıdır.  Milyonlarca yıl yaşayan ve hem ısı hem de aynı zamanda ışık vererek devam eden yıldızlar çoğu zaman şiirlere ve romantik gecelere ev sahipliği yapmıştır.

Nükleer füzyon olan bir enerji üreterek ışık vermeye devam ederler. Bazen oldukça parlak, bazen ise daha loş ve kırmızı renkte bir görüntü sunabilirler. Bu yıldızların hangi sıcaklık yüzeyinde oluşuna göre değişkenlik gösterir

Yeni bir yıldız nasıl oluşur

Yeni bir yıldız oluşumu için gaz ve yer çekimi birleşerek bir füme çıkararak ortaya çıkarlar ve yıllarca devam edebilirler.

Yıldız ne zaman yok olur

Yıldızlar elde ettikleri bu sıcaklıkları ve yakıtları tamamen bittiklerinde artık yok olarak gökyüzünden çekilirler. Bu bahsettiğimiz süreç ise oldukça uzun bir süreç hatta milyonlarca yıl olarak tabir edilebilir. kırmızı bir hal almaya başlayan yıldız sonrasında tamamen yok olarak gider.

5.00 avg. rating (91% score) - 2 votes

Yıldız nedir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Flash18 Temmuz 2010

Güneşte bir yıldızdır.Onunda ömrü bittiğinde yok olcak ve dünya sonsuz bir karanlığa gömülücek.Ama berki dünya, güneşten daha az yaşayabilir.Kim bilebilir ki ??

Bilgi güçtür;Paylaştıkça Büyür!!!

astrolog zeynep02 Ekim 2010

Peki, en küçük yıldızın bile dünyadan büyük olduğu kesin mi, bu konuda fikriniz var mı

Admin23 Ekim 2010

Zeynep hanım öncelikle yorumunuz için teşekkür ederim.Sitedeki bilgilerin kesinlikle doğruyu yansıttığını söyleyemem.Bilimsel kaynaklardan yaptığımız araştırmalar sonucu bu bilgileri buraya koyuyoruz.

ahmet agat11 Ekim 2011

ben evreni cok merak ediyorum son zamanlarda iyice kafa yormaya basladim ama yildizlarin kessin gorevini nicin var olduklarini ôgrenemedim kimisi bir sús oldugunu yazmis kimisi gece dunyayi aydinlatmak ve isitmak icin olduklarini yazmis ordan burdan bilgi edindim umarim en dogru yorumu bulurum

derya ocak05 Aralık 2011

aldorande yıldızı nedır bılen var mı bunun hakkında benı bıraz bılgılendrsın

ugurlama25 Ocak 2012

aldorende yıldızı nedir acıklarmısınız,

muhterem çöktel21 Mart 2013

Merhaba, ben fen ve teknoloji öğretmeniyim. Öğrencilerime araştırma ödevi verdim.Şu an hepsi yıldızları araştırıyor.En küçük yıldız dünyadan büyük mü hepsi bunu soruyor.Açıklama yapamadım.Lütfen yardım edin…

iclal zenginer14 Nisan 2014

Bence en küçük yıldız dünyadan büyük değildir çünkü milyonlarca yıldız var ve mutlaka dünyadan daha çok küçük yıldızlarda bulunmaktadır diye düşünüyorum fakat bu sadece benim görüşüm doğruluğu hakkında kesin bir bilgim yok

beyza nur sapsiz04 Aralık 2014

Arkadaşlara katilmiyorum

Mert tubi03 Eylül 2017

Milyonlarca yıldız olduğu için dünyadan küçük yıldız olma ihtimalide milyonlardadır dünyamızı küçümsemeyelim.

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Aydın Sayılı Kimdir?

Aydın Sayılı Kimdir? 22 Şubat 2018

Sofist nedir kimdir?

Sofist nedir kimdir? 07 Eylül 2013

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır