Sofist nedir kimdir?

Ana Sayfa » Bilim » Sofist nedir kimdir?
Sofist nedir kimdir?

Kelime anlamı olarak sofist; bilgi öğretmeni, bilgiyi öğreten, bilgiye sahip anlamlarına gelmektedir.

Felsefe tarihi Sokrates öncesi ve Sokrates sonrası olmak üzere iki dönemde incelenir.

Sokrates öncesi dönemde konular daha soyut ele alınır. Daha geniş bir ifadeyle belirtirsek “Varlığın özü nedir? Varlığı varlık yapan şey nedir?” sorularıyla ilgilenir. Sokrates öncesi dönemde bu arayış yerini daha somut konulara bırakmıştır. Doğa felsefesi çökmüştür. Bunun sebeplerinden birisi insanın kendi kendini araması kendini bulmasıdır. Sofistlerle başlayan bu dönemde Protagoras adlı en önemli sofistlerden biri “İnsan her şeyin ölçüsüdür.” diyerek bu dönüşümde önemli bir etkiye sahiptir.

Sokrates sonrası dönemde ise Platon sofistleri filozof ile politikası arasında bir şey olarak tanımlar. Ona göre sofistler bilgiyi, ona göre bilgi olmayan bir şeyi para karşılığında satan kişilere demektir. Sofist artık kötü anlamda kullanılmaktadır. M.Ö 5 yy. filozoflarından Platon, Sokrates ve Aristoteles sofistleri para karşılığında ders verdikleri için sık sık eleştirmişlerdir.

Ahlak felsefesinin babası olarak gösterilen Sokrates’e kısmi bir şekilde sofisttir denilmiştir. Platon sofistlerle birçok tartışma sürmüş hatta bir diyalogunda bir sofist olan Protagoras adını vermiştir.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Sofist nedir kimdir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Mevsimler nasıl oluşur?

Mevsimler nasıl oluşur? 28 Mayıs 2013

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır