Sarı Kantaronun Faydaları Nelerdir?

Ana Sayfa » Bilim » Sarı Kantaronun Faydaları Nelerdir?
Sarı Kantaronun Faydaları Nelerdir?

Sarı kantaron dünyanın birçok yerinde yol kenarlarında yetişen bir bitkidir. Çiçeklenme döneminde bitkinin çiçek ve tomurcukları veya tüm toprak üstü kısımları toplanır. Serin ve güneş görmeyen bir yerde kurutulduktan sonra kullanıma hazırdır. Sarı kantaron bitkisi ruhsal hastalıkların tedavisinde kullanılır. Sarı kantaron çayı psikolojik rahatsızlıklara iyi gelir.

Sarı kantaron nerelerde kullanılır?

Bitkinin gece beynin pineal bezinden melatonin salınımını artırarak uykuyu güçlendirdiği bildirilmiştir. Uyku güçlüğü çekenler akşam yatmadan önce bir bardak sarı kantaron çayı içerlerse, rahat bir gece geçirirler.  Ayrıca sarı kantaron düşünce gücünü  yoğunlaştırarak beynin kapasitesini artırır.

Yapılan araştırmalar sonucu cilt hastalıklarına faydalı etkisi olduğu kanıtlanmıştır. Aynı zamanda sarı kantaron uçuk yaralarında da kullanılmıştır. Sarı kantaronu diğer bitkilerden ayıran bir özellik  mide üzerinde olumsuz etkisi yoktur. Hatta ülser tedavisinde de etkili olduğu rapor edilmiştir.

  • Açık tenli kişilerde bitki kullanımı sırasında ışığa karşı hassasiyet oluştuğu için ışıklı ortamlardan sakınmaları önerilir. Sarı kantaron yağını cildinize kullanıyorsanız, sürdükten sonra güneşe çıkmamanızı öneririm. Zira sarı kantaron yağı güneşle etkileşime geçer. Ve siz fayda yerine zarar görebilirsiniz.
  • Çeşitli ilaçlar ile olumlu ya da olumsuz etkileşimleri olabilmektedir. Bu nedenle ilaç tedavisi altındaki hastaların hekimlerine danışmadan bu bitkiyi içeren preparatlar kullanmamaları önerilir. Sarı kantaron, doktor gözetiminde  destekleyici tedavi olarak kullanılabilir.

 

Sarı kantaron çayı nasıl yapılır?

Bir tatlı kaşığı ince kıyılmış bitki, bir bardak kayna suyun üstüne konulur. Bardağın üstü kapatılıp 10 dakika demlenmeye bırakılır. Günde yemeklerden sonra 3 fincan içmek idealdir.

Sarı kantaron yağı nasıl yapılır?

Güneşli havada toplanan genç çiçekler hafifçe ezilerek şeffaf bir cam şişenin veya kavanozun boğazına yakın bölümüne kadar doldurulur, üstüne sızma zeytinyağı eklenir ve mayalanma süreci tamamlanana kadar(3-4 gün) kapağı açık olarak güneşte bekletilir. Sonra kapağı kapatılır ve arada bir çalkalanarak 3-5 hafta güneşte bekletilir. Sonra temiz bir tülbentle süzülür. Posası ve yağı ayrılır.    Hazırladığınız bu yağı her türlü cilt problemlerinde kullanabilirsiniz. Ancak saklarken güneş görmeyen ve serin bir yerde saklamayın.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Sarı Kantaronun Faydaları Nelerdir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

ibrahim artan08 Haziran 2017

Çok iyi bir bilgi

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Sofist nedir kimdir?

Sofist nedir kimdir? 07 Eylül 2013

Mevsimler nasıl oluşur?

Mevsimler nasıl oluşur? 28 Mayıs 2013

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır