Roket nedir?

Ana Sayfa » Bilim » Roket nedir?
Roket nedir?

Roket, yakıt ve oksijen yakarak havada ve uzay boşluğunda yol alan bir araçtır. Eğlence gösterilerinde atılan havai fişekler de birer küçük roket türüdür.

Roket, ilk 1232 yılında Çinliler tarafından savaşta kullanılmıştır. Daha sonra gelişmiş roket ve roket üretimi başta Avrupa’da olmak üzere büyük ölçüde artmıştır. Daha etkili savaş silahlarının olması o dönemde roket kullanımını bastırdı. Roketler daha çok eğlence gösterilerinde kullanılıyordu. İngiliz bilidim adamı Sir William Congreve, 1800’lü yılların başında savaşlarda kullanılabilecek çok etkili roketler geliştirdi. Bu roketler İngiliz savunmasında da kullanıldı.

Herhangi bir roketin uydu yörüngesine oturabilmesi için saatte 28.000 km hıza ulaşması gerekir. Aynı roketin dünyanın kütleçekim kuvvetinden  kurtulabilmesi için ise hızının saatte 40.000 km hıza ulaşması gerekir. Bu hıza “kurtulma hızı” denir.

2.50 avg. rating (58% score) - 2 votes

Roket nedir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Selin30 Eylül 2010

yine ilk kullanan Çinliler. bir Türk adını duyamadık 🙁

Derya.01 Ekim 2010

Bu çinlilerde nasıl zeka var böyle anlamıyorum. Adamlar herbir aletin cakmasını çıkartabiliyorlar. Bir çocuk küçuk yasta iken eğitime baslıyor. Tahminı 7 yasına girdiğinde çocuk bir elektronik araç, oyuncak yapabiliyorlar. Bizim çocuklarımızda ana kucağından aşağıya inmezler. Konu dısı yorum yaptım kusura bakmayın.

hasantaş01 Ekim 2010

roket çok etkili bir silahlardan birisidir roket hakkında bilmediklerimi öğrendim teşekkürler

ahmet17 Şubat 2011

ilk roket osmanlılar tarafından yapılmış

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Aydın Sayılı Kimdir?

Aydın Sayılı Kimdir? 22 Şubat 2018

Sofist nedir kimdir?

Sofist nedir kimdir? 07 Eylül 2013

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır