Radyoaktif atık suları insanlara zarar verebilir mi?

Ana Sayfa » Bilim » Radyoaktif atık suları insanlara zarar verebilir mi?
Radyoaktif atık suları insanlara zarar verebilir mi?

9.0 büyüklüğündeki deprem sonucu Japonya’nın Fukushima Daiichi nükleer santralinde meydana gelen kaza ile yüksek oranda radyoaktif atık su ortaya çıktı. Oluşan kazada dakikada yaklaşık 300 litre radyoaktif su yeraltı sularına karıştı. İnsanların aklına gelen soru şu, bu radyoaktif sıvı insan ve hayvanların hayatı için ne gibi zararları var?

Diğer birçok nükleer santraldeki gibi gibi Fukushima Daiichi santrali de stronsiyum-90 atomunun nükleer füzyon ile küçük parçalara bölünmesi ve atomun iç enerjisinin açığa çıkmasıyla enerji üretmekteydi. Stronsiyum-90 oldukça yüksek enerjili beta ışınımına sahip bir izotop olup radyoaktif atıklarda önemli miktarda bulunur.

Stronsiyum-90 kalsiyuma çok benzer ve nükleer fizikçiler arasında daha çok “kemik arayan” takma adıyla bilinir. Toz olarak solunarak alınması mümkündür. Ancak, insanlar çoğunlukla yiyecek ve su yolu ile ile alırlar. İnsanlar SR-90’ı aldıklarında yaklaşık %70 ile %80’i vücutlarına geçer ve hemen emilir. kalan %20 ve %30 kemiklere ulaşır. Yaklaşık %1 kadarı kan hücrelerinde, hücre dışı sıvılarda ve yumuşak dokularda birikir. Stronsiyum-90’ın insan vücudunda varlığı yerleştiği dokularda kansere ve özellikle kemik iliği kanseri ile lösemiye neden olur.

Sr-90 ve benzerleri arasında en güçlü ve zararlı atık olarak kabul edilir. Dünya Sr-90 atomunu Türkiye’de de çok iyi bilinen Çernobil Nükleer Santrali’ndeki kaza ile öğrendi. Karadeniz’e kıyısı olan ülkelere su yoluyla ulaşan Sr-90 insanların yiyecek ve içeceklerine karıştı, insanlar yaşamını yitirdi. Ülkemizde de ünlü insanlar dahi Sr-90 yüzünden yaşamlarını yitirdiler. Deprem kuşağı üzerinde bulunan ülkemizde de gelecek yıllarda faaliyete geçecek olan Mersin Akkuyu Nükleer Santrali’nde de bir kaza olması ülkemiz açısından ne kadar büyük bir faciaya yol açabileceği göz önünde bulundurulmalı.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Radyoaktif atık suları insanlara zarar verebilir mi? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Sofist nedir kimdir?

Sofist nedir kimdir? 07 Eylül 2013

Mevsimler nasıl oluşur?

Mevsimler nasıl oluşur? 28 Mayıs 2013

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır