Radyasyon nedir?

Ana Sayfa » Bilim » Radyasyon nedir?
Radyasyon nedir?

Çoğumuz bir maddenin yapı taşının atom olduğunu fen bilgisi, kimya gibi derslerde öğrenmişizdir. Atom çekirdeğini oluşturan proton ve nötronlar eşit sayıdadır. Bir dengesizlik söz konusu olduğunda yani nötronların sayısı protonlardan fazla ise kararsız bir yapı gösterirler ve alfa, gama, beta gibi gözle görülemeyecek ışınlar yayarak parçalanırlar. İşte bu ışınlara radyasyon adı verilir.

Günlük hayatta radyasyon yayan bir çok cihaz/makina kullanmaktayız. En basitinden alışveriş merkezlerinde güvenlik için kullanılan X-Ray cihazları, cep telefonları, masaüstü bilgisayarları, televizyon ve muayenede kullanılan röntgen makinaları buna en iyi örneklerdir. İyonlaştırıcı radyasyon yayan bu cihazlar/makinalar sağlık açısından son derece tehlikelidir. Özellikle hamileler için büyük risk taşır. Bu yüzden hastanelerde hamileler radyasyon yayan makinalardan uzak tutulurlar.

İyonlaştırıcı radyasyon biz farkında olmadan da vücut organlarımıza etki edebilir. Taşıdığı yüksek enerji sayesinde hücrelerimize zarar vererek kansere, sakat doğumlara, erken ölüme ve bir çok probleme davetiye çıkarabilir. Ayrıca çevreye atılmış radyasyon yayan maddeler de insan, hayvan ve bitkilerin sağlığını etkiler. Bu tür maddelere radyoaktif maddeler denir.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Radyasyon nedir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Aydın Sayılı Kimdir?

Aydın Sayılı Kimdir? 22 Şubat 2018

Sofist nedir kimdir?

Sofist nedir kimdir? 07 Eylül 2013

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır