Ozon gazı nedir, ne işe yarar?

Ana Sayfa » Bilim » Ozon gazı nedir, ne işe yarar?
Ozon gazı nedir, ne işe yarar?

Ozon gazı, oksijen molekülünün 3 atomdan oluşmuş halidir. Oksijen molekülü iki atomdan oluştuğunda ise atmosferde bulunan ve nefes almamızı sağlayan oksijen gazını meydana getirir.

Senelerdir dünya ülkelerince konuşulan bir konudur ozon tabakası. Yapılan anlaşmalar ve çalışmalar sonucu ozon tabakasına zarar veren maddelerin tamamiyle bitirilmesi asıl amaçtır. Fakat herşeye rağmen kullandığımız kokular, egzoz gazları, ev ve fabrika bacalarından çıkan dumanlar vs. ozon tabakasını olumsuz yönde etkiler. Peki neden bu kadar önemlidir ozon?

Ozon gazı, atmosferin en üst tabakalarında bulunan, keskin kokulu ve mavi renkte bir gazdır. Güneş’ten gelen zararlı kızılötesi ışınların dünyaya ulaşmasını engeller. Başka bir deyişle dünyadaki canlıların yaşamlarını sürdürmelerini sağlar. Şayet bu kızılötöesi ışınlar dünyaya ulaşmış olsaydı herşey yanar ve canlılık yok olurdu.

Ozon gazı virüs, bakteri ve mantar gibi organizmaların yaşamlarını ve çoğalmalarını engeller. Bilinen en etkili dezenfektan maddesidir. Klordan 3000 kattan daha fazla güçlü etkiye sahiptir. Neredeyse 1 gram ozon, 1 ton sudaki zararlı organizmaları birkaç dakikada öldürebilecek güçtedir.

2.50 avg. rating (58% score) - 2 votes

Ozon gazı nedir, ne işe yarar? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Aydın Sayılı Kimdir?

Aydın Sayılı Kimdir? 22 Şubat 2018

Sofist nedir kimdir?

Sofist nedir kimdir? 07 Eylül 2013

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır