Nükleer enerji nedir?

Ana Sayfa » Bilim » Nükleer enerji nedir?
Nükleer enerji nedir?

Nükleer enerji, atom çekirdeğinin parçalanması sonucu elde edilen bir enerji türüdür. Bu enerjinin üretimi ve işlenmesi nükleer santral adını verdiğimiz tesislerde gerçekleştirilir.

Dünyada her gün tahmin bile edemeyeceğimiz iş yapılıyor ama çoğunu biz değil, makineler hallediyor. Bunun için elbette enerji tüketmeleri gerekiyor. Nükleer enerji ile ihtiyaç duyulan enerjinin büyük bir kısmı karşılanırken insanlığı tehdit eden bir takım unsurlar da göz ardı ediliyor. Geçmiş yıllarda yaşanan nükleer facialar göz önüne alındığında “nükleer enerjiye güvenebilir miyiz?” sorusu akıllara geliyor. İşte bu sırada kaygılar başlıyor.

Günümüzün ve geleceğin en önemli enerji kaynağı olarak kabul edilen nükleer enerji, 21. yüzyılın enerji devrimini gerçekleştirecek gibi görünüyor. Tüm dünyada faaliyet gösteren yüzlerce nükleer satralin üstüne yenileri eklenmeye devam ediyor.

Bugüne kadar meydana gelen üç nükleer facianın en büyüğü 26 nisan 1986 yılında Ukrayna’daki Çernobil reaktöründe meydana gelen patlamada yaşanmıştır. Diğer iki nükleer facia çok zararlar vermeden kontrol altına alınabilmiştir.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Nükleer enerji nedir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Süleyman30 Nisan 2011

türkiyeyede yapsınlarda görsünler neler oluyor

emre demir02 Haziran 2011

ödevim vardı bu bana çok yardımcı oldu. Başka sitelerde çok uzun ama burada bir tür özet gibi ve kısa. TEŞEKKÜRLER. 😀

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Aydın Sayılı Kimdir?

Aydın Sayılı Kimdir? 22 Şubat 2018

Sofist nedir kimdir?

Sofist nedir kimdir? 07 Eylül 2013

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır