Neden yer çekimi vardır?

Ana Sayfa » Bilim » Neden yer çekimi vardır?
Neden yer çekimi vardır?

Dünya’nın merkezinde bulunan bir magnetik kuvvet vardır. Bu kuvvet sayesinde havaya atılan herhangi bir cisim yere tekrar düşer. İşte buna “çekim kuvveti” adı verilir.

Yer çekimi kuvveti, Dünya üzerinde bulunan arabaların hareket etmesini, insanların yürümesini, akarsuların akmasını, ağaçların yerinde kalmasını ve bir çok cismin sabit kalmasını ve hareket etmesini sağlar. Ay’ı ve yıldızları yörüngesinde tutan yine yer çekimi kuvvetidir. Yer çekimi kuvvetinde çok az artma ya da azalma olsa tüm yıldızlar birbirine çarpar hatta evren yok olabilir. Kısacası evrenin belirli bir sistem dahilinde var olmasının şartlarından birisi yer çekimi kuvvetidir. İnsanlık ve evren için bu kadar önemli olan yer çekimi kuvveti, Isaac Newton adında bir ingiliz fizikçi tarafından kafasına elma düşmesi sonucu bulunmuştur.

Yer çekimi kuvvetine en çok karşı koyan cisim bulutlardır. Öyle ki, yer çekimi kuvvetiyle hiç alâkaları yokmuş gibi havada asılı dururlar. Tozlar ve polenler de bu konuda iyi birer örnektir.

Uzayda neden yer çekimi yoktur?

Uzayda yerçekimin olmadığı bilinir. Hâlbuki yerçekimi vardır ama buna daha çok kütle çekimi adı verilir. Güneşin dünya üzerinde, dünyanın ise, ay, güneş ve diğer gezegenler üzerinde bir çekim kuvveti bulunur. Kütle çekimi dünyadan uzaklaşıldığı ve mesafe arttığı müddetçe azaldığından dünyanın da uzay içerisindeki varlığı diğer gezegenlere göre oldukça küçük olduğundan bir yerçekimi kuvveti hissedilemez.

Uzayda bulunan galaksilerin sabit kalabilmesinin nedeni bu kütle çekim kuvvetinin olmasıdır. Güneşin etrafında dönen bütün gezegenler de bu nedenle bulundukları yerde ve yörüngelerinde kalabilmektedir. Eğer bu kuvvet olmasaydı gezegenler yerlerinden fırlar ve uzayda savrulurdu. Hatta birbirlerine çarparak dünya üzerinde kimse yaşayamaz ve kıyamet kopmuş olur. Bu durumun yaşanması için yerçekimin olmaması da gerekmiyor aslında. Yerçekimi üzerindeki herhangi küçük bir sapma bile bu anlatılanların yaşanması için yeterlidir.

Yerçekimi olmasaydı neler yaşanırdı?

Eğer dünya dünyaya hiç yağmur düşmez, atılan bir cisim bir daha geri dönmezdi. Terazile işe yaramaz, çok basit ihtiyaçlarımız ile oldukça zor bir şekilde yerine getirirdik. Yere basma tabiri ortadan kalkardı,  binalardaki kiremitler savrulurdu ve

bütün evler bu duruma uygun yapılırdı. Bombalar işe yaramazdı, yukarıdan aşağıya atlanamazdı. Yerçekimi olmasaydı muhtemelen dünya üzerinde yaşam da olmazdı. İnsanların fiziksel yapısı da bu yeni duruma göre şekillenir, tıpkı uzay mekikleri gibi özel ortamlar oluşturulur ve orada yaşanırdı. Yer çekimi hava, su gibi temel gereksinimleri de etkiler insanlığın sonu gelirdi.

 

3.00 avg. rating (62% score) - 6 votes

Neden yer çekimi vardır? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

TuraN Topuz29 Eylül 2010

Eğer insan 1 yıl boyunca yer çekimi olmayan ortamda durursa kasları yok olmaya başlıyormuş. Aslında Allah herşeyi ne kadar dengeli yaratmış.

Necati29 Eylül 2010

yercekımı olmasa hersey ucardı…. guzel olurmuydu sızce ?

meriç öztürk09 Aralık 2010

süper bilgiiii

kübra26 Aralık 2011

bence yer çekimi olmasa çok daha güzel olurdu düşünsene trafik kazası yok bir şey yok harika olurdu…

cemile15 Mart 2016

evet harika olurdu ama turan topuzun dedigi gibi olursa bence hic guzel olmaz kubra ;D ;D ;D ;D ;D

Musa15 Kasım 2016

Tabi guzel olurdu sictigin bok popono yapisirdi 😀😀

farketnez s21 Aralık 2012

salak !! şu sitelere girip hala allah diyebiliyorsun !! atmosferin olma sebebi evren evrenin olma sebebi bigbang ! kaslarının olma sebebi atmosfer !! millet bunları arıyor evrenin başlangıcını arıyor siz burda bunu allah dengeli yaratmış onu ölçülü yaratmış sakın allahı SORGULAMAYIN !! diyor hepiniz aptalsınız dengenin sebebi en baştan belli zaten bigbang kusursuz muyuz sizce yemek yerken bogulabiliriz sizce bu kusursuz mu biz sadece hayvanız aslanların dişi gelişmiş bizim beynimiz siz se geçmiş allah diyorsunuz!! ay pardon çarpılcam degil mi ! kusursuzlugunuz ve bilgeliginizle devam edin ! !

ali06 Temmuz 2015

Ellerine saglik ne kadar guzel anlAtim

metin22 Ağustos 2015

ulan gerzek senin fikir yürütebilir bir ergen olman bile bu evrenin olma ihtimalinden yani 10 üzeri 4000000 gibi bir rakamdan daha fazla olduğunu düşünecek olursak zaten hiç bir şeyin tesadüfen olamayacağını anlar ve Allahın varlığını senin gibi kıtlar olduğu halde kabul ederiz.

Tövbe toövbe allam14 Ocak 2013

Şu yukarıdakı yazıyı kesin bir ergen yazmış, biz allahı sorgulamıyoruz. Din derslerinde de allahın her şeyi ne kadar mükemmel yarattığı söyleniyor hep. Yemek yerken de boğuluyorsan o da senin dikkatsizliğin abim.

hakankmc03 Nisan 2013

“farketnez” kardeşim sadece hayatımız 1 milime bağlı güneş bir milim çekse yanacaz bir milim itse donacaz.. sen buna ne dersin bilemem. big bangi kim yarattı 😀 onu bunu geçtim zaten senin gibilerin çoğalacağı hadis ve kuranda belliydi şimdi Allahımın kulu olduğum için şükür ediyorum… Senin için bile dua ediyorum… Evren sebeplere dayanarak yaratılmıştır zaten. sonsuzluk ve evreni hiç bir varklık kavrayamaz çünki biz sonsuzluğu hiç görmedik bunu su içmek gibi algılayabilirsin suyu hiç içmeseydin. hiç görmeseydin sen suyu bile kavrayamazdın. ama allah kanıtlarını koymuş inanmak sana kalmış zatende dünyanın amacı bu herşey senin elinde… istersen ye istersen iç istersen çok yemek ye yerken boğul denize atla boğul istersen güzel yaşa temiz yaşa kurtul. Bu evrenin amacını fazla aramayın bizim için yaratılmış bizim için parıldıyo bizim gözümüz tatmin olsun diye ulaşamsssınız gidemessiniz dokunamassınız.. kolay gelsin saygılar.

mhr28 Mayıs 2013

ne kendiliğinden olusmadı diyebilirsiniz nede allah yok kendiliğinden oluştu diyebilirsiniz bunları söylemek için elle tutulur hiç bir kanıt yoktur iananan inanır inanmayanda kafasına göre, insanız insanca yaşayalım yeter inananda inanmayanda kişiliğine göre yaşar gidersekde öte dünyada insanlığımızla yargılanırız insan olmayana inandı diye kıyakmı geçilecek allah katında.
ha birde bilime ukelalık katıp ne allahı çıkışları artık sıktı yahu bilime nekadar hakimsin bilim adamları bile bu dengeye hayret edip allah diyo unutmayalım bilinmeyenin içinde yaşıyoz kendimizi bilelim yeterli olacak sadece birbirimize birazcık saygı…

osman çiftçi08 Ekim 2013

yerçekimi çok büyük bir nimet mesela yerçekimi olmasaydı havaya doğru bir zıplar sak bir daha aşağıya inemezdik hava direnci olmasa hatta otmosferi aşıp ayni hizda sonsuza kadar giderdik şu an yerçekimi sona erse dünyamizin merkezindeki dısa dogru iten iç basınç ve yerçekimiyle içe doğru çekilen kütle ağırlığı dengesi bozulur çekirdekteki güç açıga çıkar ve dunyamiz tuzlabuz oluverirdi bu işlem hidrojen yakitiyla çalişan yildizlarda çok daha devasa patlamalarla infilak etmesini ve biranda kainatin yokolmasina neden olurdu yanlişim varsa bu isin okulunu okumadim kagida denklemleri dokemiyorum ama fizik kurallarini beynimin icinde yasiyor analiz ediyor denklemleri beynimde dogrularsam sorulari yorumluyorum

mehmet yaruk25 Aralık 2013

ıyı ama

Hüseyin Gökoğlan25 Mayıs 2014

Bence dünyanın merkezinde öyle görünmez gizli manyetik bir güç filan yok. Cisimlerin dünyanın merkezine yapışık durmasının yani yer çekiminin nedeni dünyanın dönmesi.

galatasaray18 Aralık 2014

sen kim oluyorsun

sinan25 Ocak 2016

Bence yer cekimi dunyada hafif cisimleri teget gecer cunku sigara dumani yere inmez yukarda kalir yada daha hafuf birsey

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Aydın Sayılı Kimdir?

Aydın Sayılı Kimdir? 22 Şubat 2018

Sofist nedir kimdir?

Sofist nedir kimdir? 07 Eylül 2013

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır