Neden yağmur yağar?

Ana Sayfa » Bilim » Neden yağmur yağar?
Neden yağmur yağar?

Her haber bülteninden sonra muhakkak hava durumu bilgilendirmesi yapılır. Böylece kar, yağmur ve rüzgara karşı tedbirler alırız. Belki bazıları bu yağmur neden yağar, yağmasına ne sebep olur diye merak eder. Aslında yağmur yağmasının basit bir nedeni vardır. Merak edenler için işte cevap.

Deniz, nehir ve göllerdeki sular sıcak havanın etkisiyle buharlaşarak atmosfere yükselir. Gaz haline dönüşen su damlacıkları, yükselirken soğuk hava katmanı ile karşılaşır ve tekrar su damlacıkları haline dönüşür. Havada yan yana gelen milyonlarca su damlacıkları gözümüze bulut gibi görünür. Bu damlacıklar yanındakilerle birleşerek ağırlaşır ve yer çekimine karşı koyamayacak ağırlığa ulaştığında yer yüzüne yağmur olarak geri düşer. Bu olaylar ortalama bir hafta çerisinde gerçekleşir.

Bulutlar hareket ettiği için yağmur geniş bir alana yağar. Bugüne kadar tesbit edilmiş en yoğun yağış, 26 kasım 1970 yılında Guadaloupe’de yağmıştır.  Neredeyse bir dakikada içerisinde 3.5 santimetre yağmur yağmıştır.

Yağmur Bulutları İle İlgili İlginç Bilgiler

Gökyüzünde bulunan bulutların her biri oldukça ilginç bir yapıya sahipken aynı zamanda pek bilinmeyen özelikleri de vardır. Mesela orta büyüklükteki bir bulutun içinde yaklaşık 6 milyon kg su bulunur. Bu tonlarca ağırlıkta su anlamına gelir. Buna rağmen bu su tepemizden aşağıya inmez, yağmur yağdığında da tane tane düşerek bizlere zarar vermez.

Bulutların şekli, hacmi birbirinden farklıdır; çünkü oluşurken maruz kaldıkları basınç, hava akımları ve sıcaklık gibi faktörler birbirinin aynı değildir. Bu da her seferinde diğerine benzemeyen bulutların oluşmasını sağlar.

Yeryüzünde buharlaşan su minik damlarlar halinde gökyüzüne çıkar ve burada soğuyarak gaz haline geçerek bulutları meydan getirir. Bir damla yağmurda buharlaşan milyonlarca su taneciği vardır. Bulutların tonlarca su taşımasına rağmen havda kalmasının sebebi bu su taneciklerinin küçüklüğüdür.

Bulutların içindeki su tanecikler havadan hafif olduğu için bulutlar asılı kalır. Yağmur yağdığında bulutların kaybolmama sebebi ise su taneciklerinin oluşumunun halen devam etmesidir.

Su tanecikleri ince haldeyken ışığı yansıtarak bulutların beyaz görünmesine sebep olur. Daha sonra ağırlaşıp yağmurun yağmaya yakın olduğu zamanlarda gri görünmesinin sebebi ise kalınlaşması ve ışık geçirgenliğinin azalmasıdır.

Bulutların altının düz olmasının sebebi bu kısımlarda biriktirilen su tanecik miktarının aynı olmasıdır. Üst tarafta ise su damlasının oluşumu sürmektedir ve ısı farkı daha fazladır. Bu yüzden bu bölümleri daha kıvrımlı olarak algılarız.

Bulutlar biçim özelliklerine ve ne kadar yüksek olduğuna göre sınıflandırılır.

3.67 avg. rating (73% score) - 6 votes

Neden yağmur yağar? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ertuğrul SERT01 Aralık 2010

Güzel Bir Bilgi Olmuş,Elinize Sağlık.
Gözünüzden kaçmış,Galiba 3.81 santimetre küp olacaktı birim,Başarılar Dilerim.

strongforum04 Aralık 2010

En yoğun yağış 26 ekim 1970 senesinde olduğunu bilmiyordum açıkcası,güzel bir açıklama olmuş teşekkür ederim. (18)

akafo04 Aralık 2010

Yağmuru hiç sevmem ama doğa için gerekli. Ayrıca dünyanında buna ihtiyacı var. Havanın bunaltıcı olması durumunda depremlerin meydana geldiğini biliyorum. Sevmesemde yağmur şart (28)

CevherDizayn04 Aralık 2010

Yağmur yağması hem doğa hemde insanlık için yararlı olan bir doğa olayıdır.Şahsen yağmurlu havalar da daha rahat ve huzurlu oluyorum.Hele hafif yağmurda yürümesi gibisi yok … (44)

TheConqueror05 Aralık 2010

Yağmur Dünya’nın su döngüsünün gereği olarak oluşur. Hiç bir madde kaybolmaz , yok edilemez bunun en güzel örnegidir. (42)

Byismail05 Aralık 2010

Küçükken bulutlarda insan yaşadığını düşünür, onların tükürdüğünü sanadırdım. Tabi okula başlayınca bu düşüncem kayboldu teşekkürler.(16)

BÜŞRA NUR20 Aralık 2011

bence yağmur çok qüzel benim ödevim için gerekliydiii çook teşekkürler admin =)

Feyzaş28 Ağustos 2012

Güzel bir araştırma olmuş ama şunuda araştırsanız neden düz değilde yan yağar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Aydın Sayılı Kimdir?

Aydın Sayılı Kimdir? 22 Şubat 2018

Sofist nedir kimdir?

Sofist nedir kimdir? 07 Eylül 2013

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır