Mıknatıs neden çeker?

Ana Sayfa » Bilim » Mıknatıs neden çeker?
Mıknatıs neden çeker?

Doğal mıknatıs ya da diğer bir adıyla mıknatıs taşı, siyah renkte bir demir oksit bileşiğidir. Metali, çeliği ve özellikle de demiri yoğun bir şekilde çekme özelliği gösterir. Bu çekim kuvvetine ise “manyetik güç” adı verilir.

Doğal mıknatıslar doğa da çok az bulunur. Bu yüzden günümüzde daha çok yapay mıknatıslar kullanılır. Demir, nikel ve kobalt gibi maddeler bir takım işlemlerden geçirildikten sonra yapay mıknatıs elde edilir. Bu mıknatıslar yassı, silindir, çubuk ve U şeklinde olabilir. Mıknatısların kuzeye yönele ucu N (North), güneye yönelen ucu ise S (South) olarak tanımlanır. Aynı kutuplar birbirini ittiği gibi, zıt kutuplarda bir birini çeker. Örneğin; pusulanın iğnesi manyetikleştirilmiştir ve dünyanın manyetik gücü bu iğneyi kuzey yönünde çeker. Böylelikçe pusula ile yön bulmamız mümkünleşir.

Mıknatıslar günlük hayatımızda bir çok alanda kullanılır. Örneğin; pusula yapımında, telefon kulaklıklarında, radyo, televizyon, buzdolabı, oyuncak ve bir takım elektrikli cihazlarda.

3.00 avg. rating (61% score) - 7 votes

Mıknatıs neden çeker? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Kaan Karaca12 Aralık 2010

Hep merak etmişim bu mıknatısın ne gibi bir özelliği var diye. Çekmeyi bir nebze anladım ama bu itmeyi anlamış değildim. Makale sayesinde bu konudaki soru işaretimde kalkmış oldu. Teşekkürler bilgilendirme için. Takipçinizim.

Ferhat ADIGÜZEL13 Ekim 2011

çocukluğumda hep oynardım hepte merak ederdim sağlun sayenizde bilgilendik
bir mıknatısta nasıl iki kutup oluyor acaba tek kutuplu bir mıknatıs yapılabilir mi bunuda merak ediyorum

rümeysa10 Mayıs 2015

bence tek kutuplu mıknatıs yapılamaz mıknatısı ortadan ikiye bölsende yine çift kutupludur bu deneylerdede gösterilmiştir

emre tandoğan23 Aralık 2011

küçükken mıknatısların birbirlerini nasıl ittiklerini hep merak ederdim. sayenizde biraz bilgim oldu teşekkürker. ayrıca mıknatısın aynı kutupları arasındaki manyetik güç çok ilginç yumşak birşeye bastırıyormuş gibi

özgür özgün28 Mart 2013

benim merak ettiğim bir konu var,demir civataları kısa süreliğinede olsa bir yuvaya girip durması gerekiyor(üstte tabiki).bunuda demir civataları kısa süreliğinede olsa mıknatıslaştırmam lazım bunun için nasıl bir yöntem uygulamam gerekir.

furkan marley10 Aralık 2014

çok iyi olmuş yazılıma yardımcı oldu kaç puana aldımı yazacam en kısa zzamanda

rümeysa10 Mayıs 2015

hep bildiğimiz bilgilerden bahsetmiş daha detaya inebilirdi

Arda MUTLU24 Aralık 2018

Ödevimde yardım ettiğiniz için teşekkür ederim

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Aydın Sayılı Kimdir?

Aydın Sayılı Kimdir? 22 Şubat 2018

Sofist nedir kimdir?

Sofist nedir kimdir? 07 Eylül 2013

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır