Mevsimler nasıl oluşur?

Ana Sayfa » Bilim » Mevsimler nasıl oluşur?
Mevsimler nasıl oluşur?

İlkbahar, Yaz, Sonbahar, Kış… Her mevsimin kendine has bir güzelliği vardır değil mi? Kışın yağan karın altında oyun oynamak her ne kadar zevkliyse, yazın güneşin altında soğuk limonatalarımızı yudumlamak da bir o kadar zevk verir insana. Peki hiç düşündünüz mü, bir senenin dörtte birine denk gelen mevsimler nasıl oluşur? Bu sorunun cevabı aslında sanılandan çok daha basit!

Mevsimlerin oluşmasının en temel sebebi, dünyanın güneş etrafındaki dönüşünün belirli dönemlerde değiştirdiği açıdan kaynaklanır. Dünyanın güneşe daha yakın olan bölgesi daha çok ısınıp Yaz mevsimini yaşarken, güneşten uzak kalıp soğumaya başlayan bölgeler de Kış mevsimine giriş yaparlar. Güneş ışınlarının sürekli değişik açılarda değişik bölgelere temas edişi, ara mevsimlerin de ortaya çıkışlarına yol açar. Ayrıca dünyamızın ekseni 23,5 derece eğik olduğu için, güneş ışıkları her yere aynı ve eşit şekilde dağılmaz. Bunun sonucu olarak da Kuzey Yarım Küre’de yaz başlarken, Güney Yarım Küre’de kış başlamış olur.

Şayet dünyamız güneş etrafında dönerken ekseninde herhangi bir eğim olmasaydı, güneş ışınları dünyanın her yerine eşit olarak dağılacak ve mevsimler ortaya çıkmayacaktı.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Mevsimler nasıl oluşur? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Sofist nedir kimdir?

Sofist nedir kimdir? 07 Eylül 2013

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır