Jeneratörler nasıl elektrik üretir?

Ana Sayfa » Bilim » Jeneratörler nasıl elektrik üretir?
Jeneratörler nasıl elektrik üretir?

Jeneratörler, elektrik kesintilerinde en çok aranan makinelerdir. Pratik işlevleri sayesinde çok işe yararlar. Zira pek çok endüstriyel kuruluş başta olmak üzere havaalanlarında, iş merkezlerinde, hastanelerde elektrik kesintilerine karşı işlerin aksamaması için büyük jeneratörler kullanılır. Peki ama jeneratörler elektriği nasıl üretir?

Jeneratörler, hareket enerjisini (kinetik enerji) elektrik enerjisine dönüştüren makinelerdir. Ancak bu hareketin sağlanması yani elektrik kesildiğinde jeneratörün devreye girmesi için yine elektrik, petrol gibi enerji türlerine ihtiyaç duyulur. Devreye giren jeneratör, manyetik alan içerisinde bulunan iletkenin dönmesini sağlar ve o iletkende elektrik akımı oluşur. Böylece hareket enerjisi elektrik enerjisine dönüştürülmüş olur. Eğer jeneratör otomatik olarak devreye giriyorsa, 15-20 saniye sonra tekrar elektrik üretilmeye başlanır veya hiç güç kaybı olmadan jeneratör elektrik üretmeye başlar. Elle çalışan bir jeneratör ise birisi tarafından çalıştırılması gerekir. Bu tip jeneratörler daha çok geçici elektrik enerjisi verilen yerlerde kullanılır.

Elektrik santrallerinde jeneratörlerin elektrik enerjisi üretmesi için gerekli olan hareket enerjisi değişik yollardan sağlanır. Termik santrallerde kömür, fuel-oil gibi fosil yakıtlar yakılarak kazandaki su buhar haline getirilir. Oluşan yüksek basınçlı su buharı türbinin hareket etmesini sağlar ve elektrik enerjisi üretilir. Nükleer santrallerde ise kazandaki suyun buharlaştırılması nükleer enerji ile sağlanır. Hidroelektrik santrallerde barajda biriken su yüksekten hızla akarak türbinin kanatları üzerine düşer. Böylece türbine bağlı jeneratörden elektrik enerjisi elde edilir. Bu yollarla üretilen elektrik, kablolar yardımıyla transformatöre getirilir. Burada elektriğin voltajı düşürülerek taşımaya uygun hale getirilir ve iletim hatlarıyla çok uzak mesafelere taşınır. Bu sistem basit gibi görünse de, günümüzde elektrik enerjisi üretmenin en etkili yöntemidir.

 

Jeneratör Çeşitleri Nelerdir?

Dalgalı ve Alternatif Akım Jeneratörleri

Dalgalı akım jeneratörlerinde yön ve büyüklük sürekli değişmektedir. Bu akım AC harfleri ile sembolize edilir. Bu jeneratörleri bazı araçlar doğru akıma döndürebilmektedir. Yine üzerinde bulunan tel ısınmaktadır. Alternatif akım jeneratörlerinde ise mıknatısın magnetin alanı içinde yer alan ve çevrilebilen bir tel bulunur. Buna bobin ismi verilmektedir. bu bobinler metal bir halkaya bağlıdır ve bu halkalara komütatör denir. Alternatif akım oluşurken çalışma prensibi doğrultusunda akım en yüksek değere ulaşmaktadır. Aslında bu tarz jeneratörlerde akımın seviyesini tel çerçeve belirler. Buna göre, tel çerçeve 900 kez dönerse akım maksimum seviyesine çıkar. 2700 kere dönerse akım bu sefer zıt yönde maksimum seviyeye ulaşır. 3600 dönmede ise tamamen sıfırlanır.

  1. Doğru Akım Jeneratörü

Yönü ve büyüklüğü sabit olan değişmeyen yine kutupları da her zaman aynı olarak kalan akıma denmektedir Doğru akımın sembolü DC’dir. Yine bu akım üzerinden geçtiği teli ısıtma özelliğine sahiptir. Doğru akım, bu akıma uygun olarak yapılan jeneratörlerde üretilmektedir. Bu jeneratörlere dinamo ismi verilir. Doğru akım jeneratörleri yapı itibariyle alternatif akım jeneratörlerine benzemektedir. Aralarındaki fark ise alternatif akım jeneratöründe halka şeklinde olan bilezik doğru akımda yarım halka şeklindedir. Doğru akım teknolojisi alternatif akıma göre oldukça pahalı ve zahmetlidir. Bu yüzden çok ihtiyaç duyulmadığı müddetçe bunun yerine alternatif akım jeneratörleri kullanılır.

 

1.00 avg. rating (47% score) - 1 vote

Jeneratörler nasıl elektrik üretir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

mete07 Aralık 2011

güzelmiş. sağolun arkadaşlar.

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Sofist nedir kimdir?

Sofist nedir kimdir? 07 Eylül 2013

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır