Fosforlu cisimler karanlıkta neden parlar?

Ana Sayfa » Bilim » Fosforlu cisimler karanlıkta neden parlar?
Fosforlu cisimler karanlıkta neden parlar?

Fosfor, parlayıcı özelliğinden dolayı bazen işimize yarar, bazen de kullandığımız eşyalara estetik katar. Öyle ki saatlerde kullanılmasının nedeni karanlıkta saati görebilmemize yardımcı olmasıdır. Ev eşyalarında veya oyuncaklarda kullanılmasının nedeni ise bunlara estetik katmasıdır. Peki hiç merak ettiniz mi, bu fosfor karanlıkta nasıl ve neden parlıyor?

Fosforu oluşturan atomların elektronları, gün ışığına maruz kaldıklarında daha yüksek bir enerji düzeyine ulaşırlar. Bu sayede dışarıya ışık verirler. Bu durum, elektronların eski enerji düzeyine ulaşıncaya kadar devam eder. Yani fosforlu cisimler uzun süre parlar. Ancak bu parlaklık gün ışığında görülmeyeceği için yalnızca karanlık bir ortamda görülebilir. Fosforun karanlıkta parlaması, ışık altındayken depoladığı enerjiyi karanlıkta etrafa yayması olarak da tanımlanabilir.

Fosfor dışında parlayan başka maddeler de vardır. Ancak en çok bilineni beyaz fosfor olduğu için, içeriğinde fosfor olmadığı halde parlayan herşeye fosforlu deme alışkanlığı yerleşmiştir.

4.00 avg. rating (78% score) - 3 votes

Fosforlu cisimler karanlıkta neden parlar? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

fuat aspinli05 Aralık 2014

makalenin en sonunda en çok bilinen beyaz fosfor açıklaması yanlışdır , fosfor elementi çeşitli bağlarla , çeşitli fosfor türlerini oluşturur , beyaz-kırmızı ve siyah fosfor olmak üzere .. bunlardan karanlıkta ışık verme özelliği SİYAH fosfor da vardır …..

Kamil Cihan Sipahi20 Temmuz 2017

fuat aspinli
Vikipedi’ye bak kardeşim. Beyaz fosfor ışıldar diyo. Yanlış bilgi verme. Makale doğru.

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Aydın Sayılı Kimdir?

Aydın Sayılı Kimdir? 22 Şubat 2018

Sofist nedir kimdir?

Sofist nedir kimdir? 07 Eylül 2013

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır