Deprem nedir?

Ana Sayfa » Bilim » Deprem nedir?
Deprem nedir?

Deprem, yeri sallayan bir sarsıntıdır. Sallantının başladığı noktaya deprem içmerkezi denir. Bu içmerkezin üstünde ve ona düşey konumda olan noktaya da deprem dışmerkezi denir.

Yeryüzü kabuğu oynayabilen ve kırılabilen kayalık tabakalardan oluşur. Bunlar, uzun ve yavaş hareketler ya da çeşitli jeolik olaylar sonucu bazen aniden büyük bir şiddetle kırılabilir. Bu kırılmalar depreme neden olur. Eğer deprem şiddetli olursa, eşyalar sallanır, binalar yıkılır, yer yükselir, barajlar yıkılır ve su baskınları olur. Ancak her depremin şiddeti bir değildir.

Deprem, günümüz de bir çok insanın korku kaynağıdır. Ne zaman, nerede olacağını bilmek imkansızdır. Yeni yapılan binalar, okullar ve hastaneler ne kadar depreme dayanıklı olarak inşa edilsede, yüksek şiddetli depremlere dayanamazlar. Bulunduğumuz konumda depreme karşın önlemlerimizi almalı, gerekli araç ve gereçleri deprem esnasında kolayca ulaşabileceğimiz yerde bulundurmalıyız.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Deprem nedir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SEDAT KUŞ08 Şubat 2011

Deprem çok tehlikeli bir afet.99 depremini bizzat yaşayan biri olarak Allah ülkemize bir daha öyle felaketler yaşatmasın.

padişah08 Ocak 2012

marmara depremini kimse unutmadı Allah ülkemize öyle ve ona benzer felaketler yaşatmasın

Talat11 Ocak 2012

sağolun bulamıyacağım sanmıştım teşekkürler

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Sofist nedir kimdir?

Sofist nedir kimdir? 07 Eylül 2013

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır