Bitmiş pilleri neden çöpe atmamalıyız?

Ana Sayfa » Bilim » Bitmiş pilleri neden çöpe atmamalıyız?
Bitmiş pilleri neden çöpe atmamalıyız?

Küçük ev aletlerinde veya farklı yerlerde kullandığımız piller, şüphesiz günlük yaşamımızda bizlere büyük kolaylıklar sağlıyor. Ancak bitmiş pillerin çevre ile pek dost olduğu söylenemez. Çöpe attığımız piller çevreye tahmin edemeyeceğimiz kadar zarar vermektedir.

Cıva, kurşun, lityum, mangan, nikel, kobalt ve kadmiyum gibi kimyasal maddeler pilin içinde bulunanlardan yalnızca bazıları. Bu kimyasal maddeler, çöpe attığımız pillerden toprağa, oradan da yeraltı sularına karışmaktadır. Bunun sonucunda ise toprağın yapısı bozulmakta, kullanılamaz hale gelmektedir. Aynı şekilde su kaynaklarıda pislenmektedir. Bu kimyasal maddeler topraktan beslenen hayvanlar aracılığı ile veya direkt olarak sudan bizlere geçer ve çok çeşitli hastalıklara sebep olur. Kanser, merkezi sinir sistemi bozuklukları, böbrek ve karaciğer hastalıkları nörolojik bozukluklardan yalnızca birkaçı.

Küçük bir kalem pil, 4 metrekare toprağı kirletir ve kullanılamaz hale getirir. Bu yüzden piller özel yöntemlerle imha edilmelidir. Pek çok ülkede pili çöpe atmak suçken, ülkemizde bu konuya yeterince önem verilmemektedir. Çevreye duyarlı olan herkes atık pillerini Alo 123 hattından veya bu adresten ilgili birimlere bildirebilir.

Pillerin Çevreye Ve İnsanlara Zararları

Pil kurşun, çinko, mangan, demir, nikel, kadminyum gibi maddelerden üretilmektedir. Bu maddeler sadece çevreye zarar vermekle kalmaz aynı zamanda insan sağlığı için de tehdit olabilmektedir. Pillerin kullanıldıktan sonra gelişi güzel çevreye bırakılması onların içindeki bu zararlı maddelerin ortaya çıkmasına neden olduğundan bazı sıkıntıları da beraberinde getirir. Toprak üzerinden yer altı suyuna karışan bu maddeler suları kirlettiği gibi oradan da insanların sağlığına zarar verecek etkilere sebep olur. Atık piller yüzünden en çok nöroloji ile ilgili hastalıklara ortaya çıkmaktadır. Bunun dışında kanser başta olmak üzere öfke bozukluğu ev karaciğer hastalıkları da diğer olumsuz etkilerinden bazılarıdır.

Atık pillerin çevreye bırakılması çoğu kez ekosistemle ilgili sorunlara yol açtığı düşünülse de aslında insan hayatını toptan tehdit eden çeşitli zararlar da azımsanmayacak büyük bir orana sahiptir. Atık bir pil toprağı kirletirken su ve hayvanlar yoluyla da insana kadar ulaşmakta ve uzun vadede tehlikeli hastalıkları ortaya çıkarmaktadır. Pilin içeriğindeki kadminyum, yüksek tansiyonsan, kalp krizine, kanserden demir eksikliğine kadar birçok rahatsızlığın ana sebebidir. Yine akciğer, prostat kanseri doku hasarı, kalp hastalıkları, böbreküstü bezlerinde bozukluk, güç kaybı, felç, hafıza kaybı, bilinç bulanıklığı, mide hastalıkları, kısırlık gibi birçok rahatsızlık da pillerden kaynaklanabilmektedir. Civa doğal olarak tabiatta bulunmayan sadece pil gibi çeşitli maddeler içerinde yer alan bir bileşendir. Civanın solunması veya onunla temas oldukça tehlikelidir.

2.25 avg. rating (51% score) - 4 votes

Bitmiş pilleri neden çöpe atmamalıyız? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

bünyamin01 Mayıs 2011

valla ben hep çöpe atıyom 🙁 bundan sonra biriktiririm 123 ü ararım gelsin alsınlar

bil miyom01 Nisan 2015

çok kötüsün

dogorajantin13 Şubat 2013

şu zamana kadar hiç ne çöpe nede biriktirdim artık sınıfça topluyoruz o yüzden pillerin çevrede olmaması beni mutlu ediyor

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Aydın Sayılı Kimdir?

Aydın Sayılı Kimdir? 22 Şubat 2018

Sofist nedir kimdir?

Sofist nedir kimdir? 07 Eylül 2013

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır