Eğitim

Televizyonu kim icat etmiştir? Teknoloji 07 Ağu 2010

Televizyonu kim icat etmiştir?

Mekanik televizyon sisteminin öncüsü sayılan Alman Paul Gottlieb Nipkow’un çalışmalarından yararlanan İskoçyalı John Logie Baird, İngiltere’de yaptığı çalışmalar sonucunda 1924’te radyo dalgalarıyla görüntü iletmeyi başardı.Televizyon icadının tarihi de 1924 sayıldı.Televizyonun icadından sonra Avrupa’da, televizyon artışı büyük ölçüde arttı.

John Logie Baird, yaptığı icadın insanlar için bu kadar önemli olduğunu bilmesede, tarihteki yenilikçi, parlak ve akıllı icatlar arasında yer aldı.Günümüzde yaygın bir biçimde kullanılmakta olan televizyon, ülkemizdeki ve tüm dünyadaki gelişmeleri anında öğrenmemize, içerdiği programlar sayesinde insanları eğlendirmeye olanak sağlıyor.

Dünya üzerindeki ilk düzenli televizyon yayını BBC tarafından 2 kasım 1936 yılında Londra’da  gerçekleştirildi.Ayrıca BBC kanalı 1967 yılında da ilk renkli televizyon yayınını yaptı.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Yorumlar

Yorumlar(3)
  • Nilay 07 Ağustos 2010

   Televizyon olmasa kim bilir ne yapardık? Belkide bir çoğumuzun vazgeçilmezi televizyon.Allah johndan razı olsun. 😀

  • SeliboğA 30 Eylül 2010

   Televizyonu kim icat etti hiç araştırmamıştım.Aslında hiç umrumda da değil. 😀 Ama magazin programlarını hiç kaçımadan izlerim.Özelliklede pazar keyfini.Sanırım Jhon’a bunun için minnettarım. 🙂

  • fatma nur 02 Mart 2011

   allah razı olsun televizyon olmasaydı biz haber hava durumunu öğrenemezdik 😀


Sen de Yorumla!