Eğitim

Lambayı kim icat etmiştir? Teknoloji 29 Mar 2011

Lambayı kim icat etmiştir?

Bugüne kadar yapılmış en iyi icatlar arasında gösterilen lamba aynı zamanda geceleri hayatımızı aydınlatan bir buluştur. Kimyanın yanı sıra iş adamı ve ünlü bir mucit olan Thomas Alva Edison, çalışmaları sonucu insanlığa büyük yarar sağlayan lambayı icat etmiştir.

Edison, bilim arkadaşlarıyla ummalı bir çalışma sürdürüyordu. Uykusuzluk, yorgunluk ve başarısızlık hiçbir zaman onun için caydırıcı unsur olmadı. Ancak arkadaşlarından bazıları inançlarını çoktan yitirmişti. Öyle ki, arkadaşlarından biri Edison’a, “Artık bu işi bıraksak, bine yakın deney yaptık ve hiçbirinden sonuç alamadık” dedi. Bunun üzerine Edison, “Evet, hiçbir sonuç elde edemedik ancak aradığımız şeyin bin farklı şekilde yapılmamasını öğrendik” dedi. Bu söz, Edison’un tarihe geçmiş en önemli sözüdür.

Edison, bir tesadüf sonucu aklına gelen ipi küçük parçalara ayırıp, kömürleştirdikten sonra lambaya taktı. Ardından lambanın havasını aldı ve elektrik verdi. Sorunsuzca çalışan lambanın başında arkadaşlarıyla birlikte saatlerce durdu. Thomas Alva Edison böylece 1879 yılında önemli icatlardan birine imza atmış oldu. 1880 yılında da evlerde kullanılabilecek güvenli lambalar üreterek tanesini 2,5 liradan sattı. Edison, Joseph Wilson adında bir ingiliz bilimciyle birleşerek Edison ve Swan Elektrikli Aydınlatma Şirketi’ni kurdu.

Lambayı kim icat etmiştir?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Yorumlar

Yorumlar(2)
    • miley
      miley 05 Nisan 2015

      çok güzel şeyler yazmışlar 5 yıldızı hakediyorlar


Sen de Yorumla!