En Son Yorumlar

Full HD nedir?

Full HD, bir çözünürlük ifadesidir. Açılımı Full High Definition olarak tanımlanır. Türkçe’de “yüksek çözünürlüklü yayın” anlamına karşılık gelir.

Televizyondaki görüntü piksel adı verilen noktacıkların bir araya gelmesiyle oluşur. Bu noktacıklar ne kadar fazla olursa, görüntünün kalitesi ve netliğide o derece iyi olur. Full HD LCD televizyonlarda 1920 sıra ve 1080 satır piksel bulunur. Bu sayede daha fazla piksel ekrana sığdırılarak ve sıkıştırılmamış dijital vidyo ile elde edilen yüksek çözünürlüklü görüntüler sayesinde ekranda ciddi bir derinlik, keskinlik ve olağanüstü renkler oluşur. Buda izleyicilere eşsiz bir deneyim sunar.Full HD, teknoljinin ulaştığı en son noktadır.

Bazı LCD televizyonların üstünde bulunan Full Ready ibaresi ise o televizyonun yüksek çözünürlükte yayını alacağını ancak gösterim esnasında Full Hd televizyonlar kadar performans sergilemeyeceği anlamına gelir. Full Ready televizyonlar en fazla 720 piksel çözünürlükte yayını gösterebilir. Oysaki Full Hd lerde en düşük standart 1280×720 piksel çözünürlüktür.

Türkiye’de şuanda Digitürk haricinde hiçbir kanal HD yayın vermemektedir. Bu sebepten dolayı Türkiye pazarında HD televizyon satışı oldukça düşüktür.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...Loading...


Toplam 4 fikir paylaşılmış

 1. Tolga diyor ki:

  Fakat UyduNet, Kablo TV hizmetinde HD yayın seçeneği sunuyor ama bu fonksiyon için Teledünya ofislerinden HD kutu almak gerekiyor.

 2. gökhan diyor ki:

  full hd ye bird eled tv ler eklendi. :) teknolojiyi takip etmek ne mümkün.

 3. Turgut diyor ki:

  sağolun işe yarar bilgi

 4. nevzat yılmaz diyor ki:

  aydınlattığınız için tşkler…Ben üç boyutlu görüntü sanıyordım

Fikrini paylaş

Ad Soyad / Lakap;

E-posta (Yayınlanmayacak);

Fikrin;


iyzi.net | sitedeki yazıların izinsizce çoğaltılması ve alıntı yapılması yasaktır | site map | 2010 - 2015
Vücut Bakımı