Eğitim

Uyuşturucu, merkezi sinir sistemine etki eden ve vücudun çalışma düzeninde değişikliklere neden olan maddelerin tümüdür. Adından da anlaşılabileceği gibi, kişi de uyuşukluk hâli meydana getirir ve sosyal yaşamını olumsuz etkiler. Uzun süre kullanılması sonucu ölüm kaçınılmazdır. Bu yüzden hiç kullanılmamalı, kullanılmışsa da bırakılarak tedaviye başlanılmalıdır.

Uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin vücuda zararsız olduğu söylenemez. Aralarındaki tek fark vücutta yarattıkları etkidir. Örneğin; en tehlikeli maddeler eroin ve afyondur. Bu maddeler esrar ve kokaine nazaran çok daha ölümcüldür. Yani bazı uyuşturucu maddeler vücudu daha kısa sürede tüketirken, bazılarında ise bu süre daha uzundur. Uyuşturucu maddelerin hepsi de ilk başta keyif verir. Etkisini kaybetmeye başladığında kişide kalp çarpıntısına, terlemeye, titremeye, yüksek ateşe, kusma ve huzursuzluğa yol açar. Uzun süre kullanılırsa başta beyin olmak üzere, sindirim ve solunum sisteminde, karaciğerde, böbreklerde, gözlerde ve kan organlarında çok ciddi hasarlara yol açar. Bırakılmadığı taktirde ölüme götürür.

Halk arasında “uyuşturucunun tedavisi yoktur” gibi söylemler dolaşsa da, kullanılan uyuşturucu maddesi ne olursa olsun tedavi şansı her zaman vardır. Nitekim yapılan araştırmalarda tedavi başarı oranının %40 olduğu göstermektedir. Ayrıca tedavi süresince kişinin motivasyonu çok önemlidir. Bu yüzden doktorlar, uyuşturucu tedavisinin ancak “sevgi” ile olabileceğini ifade etmektedirler.

Ne yazık ki ülkemizde ve tüm Dünya’da her gün tahmin edemeyeceğimiz kadar uyuşturucu satılmakta, bunun neticesinde insanlar zehirlenmektedir. Yetişkin bireyler olarak çocuklarımızı, arkadaşlarımızı ve çevremizdekileri uyuşturucudan uzak tutmak hepimizin görevidir. Ve ne acı bir gerçektir ki, Dünya’da petrol dahil hiçbir şey uyuşturucudaki parayı kazandırmıyor.

Uyuşturucu nedir, zararları nelerdir?
2 votes, 2.50 avg. rating (61% score)

Yorumlar

Yorumlar(5)
  • dost
   dost 11 Nisan 2013

   Uyuşturu kullanmak çok büyük bir aptallık.bazı ergenler yada kişiliği oturmamışlar kişiler kendileri kanıtlamak için veya farklı bir dünyaya kapılmak için kendilerini ölüme sevk etmekdedir.Uyuşturu da sıgara gıbıdır bır basladın mı bırakamazsın.Bırakıcam dersın ama bırakamassın.Her şeyi ama her şeyi yerinde dozunda yapın.Alkol içmem demeyin için ama dozunda için.Başkalarına rahatsızlık vermeden.
   uyuşturunun eroının kokaının ve esrarın sakası olmaz ama.Bir yola girerseniz çıkışı bulmanız zor olur.

  • yessss
   yessss 23 Temmuz 2013

   Ben birini çok seviyorum ama maalesef bağımlı ona ilgi gösteriyor uyuşturucudan uzak tutmaya çalışıyorum bana bırakacağını söyledi ve o hep doğruyu söyler umarım onun gibi bağımlılar da bırakırlar bu illeti ama siz de sevdiklerinize yardımcı olmak zorundasınız çünkü uğraşmazsam bırakmıyorlar yılmamak zorundayız

  • yaralı
   yaralı 21 Eylül 2013

   uzak durun arkadaşlar düştünmü çıkamazsın unutma hergün eriyip bitiyorum

  • watttt:)
   watttt:) 10 Kasım 2014

   orda da dediği gibi ilk önce keyif verr ama artk bağımlısı olursn bırakamassn bnm dediğime şu kullananlar takmasa ilerde grcklr nasıl olduklarını:(


Sen de Yorumla!