Eğitim

Uyuşturucu nedir? Zararları nelerdir?

Gün geçtikçe dünyayı ve ülkemizi tehdidi altına alan ve özellikle sorunlu döneklerden geçen gençleri ağına düşerek uyuşturucuya düşüren torbacılar ve bu işin tüccarları uyuşturucu neredeyse ilkokullarına kadar sokmayı başardı. Peki uyuşturucu nedir ve asıl merak edilen uyuşturucunun zararları nelerdir?

Uyuşturucu nedir?

İnsan hayatını olumsuz etkileyen ve içilen uyuşturucu türüne göre kişiyi esir alan, ilk başta keyif veren ama sonrasında ise alışkanlık yaptırarak kişinin hayatını alt üst eden kimyasal içeceklerdir. Şuanda neredeyse sayısı belirsiz derecede farklı uyuşturucu türleri vardır. En çok tehlikeli olanlardan biri Eroin ve Kokain olarak bilinse de en masumu olarak adlandırılan türleri bile çok tehlikeli ve kişiye ruhen, bedenen zarar veren maddelerden oluşmaktadır.

Uyuşturucunun zararları nelerdir

Her uyuşturucu maddesinin farklı farklı zararları olsa da sonunda hepsi tek bir noktada buluyor. Kullana kişiyi ağının içine almak ve onu bağımlı hale getirmek. Uyuşturucuya alışan insan temin edemediğinde titremeye, üşümeye, dengesizlik yaşamaya, konuşamamaya yani sosyal hayatını tamamen durduracak noktaya getiren her türlü yan etkiyi yaşamaya başlayacaktır. Her uyuşturucu maddesinin ek yan etkileri de görülebilir. Biri sık sık kaşınma durumu yaşatırken, bazıları ise dişleri tamamen yok ederek etkilerini göstermeye devam eder.

Uyuşturucunun tedavisi var mıdır?

Nasıl olsa uyuşturucunun tedavisi var diye kimse bu illet ile tanışmamalı. Bir kez içmek bile sizi bağımlı yapabilir. Dolayısı ile tedavisi oldukça zor olan ve hatta bazen imkansız derecesinde zorluklar yaşatan tedavi süreci kişileri yıpratarak bazen yaşamlarına son vermesine bile neden olabiliyor. Uyuşturucu tedavisi için açılan klinikler oldukça doluluk oranları ile hizmet vermeye çalışıyor ve tedavi olmak için başvuru yapanlar bile aylar sonrasına anca randevu alarak bu yola baş koymaya çalışıyorlar.

3.83 avg. rating (76% score) - 6 votes

Yorumlar

Yorumlar(8)
  • dost 11 Nisan 2013

   Uyuşturu kullanmak çok büyük bir aptallık.bazı ergenler yada kişiliği oturmamışlar kişiler kendileri kanıtlamak için veya farklı bir dünyaya kapılmak için kendilerini ölüme sevk etmekdedir.Uyuşturu da sıgara gıbıdır bır basladın mı bırakamazsın.Bırakıcam dersın ama bırakamassın.Her şeyi ama her şeyi yerinde dozunda yapın.Alkol içmem demeyin için ama dozunda için.Başkalarına rahatsızlık vermeden.
   uyuşturunun eroının kokaının ve esrarın sakası olmaz ama.Bir yola girerseniz çıkışı bulmanız zor olur.

  • yessss 23 Temmuz 2013

   Ben birini çok seviyorum ama maalesef bağımlı ona ilgi gösteriyor uyuşturucudan uzak tutmaya çalışıyorum bana bırakacağını söyledi ve o hep doğruyu söyler umarım onun gibi bağımlılar da bırakırlar bu illeti ama siz de sevdiklerinize yardımcı olmak zorundasınız çünkü uğraşmazsam bırakmıyorlar yılmamak zorundayız

  • yaralı 21 Eylül 2013

   uzak durun arkadaşlar düştünmü çıkamazsın unutma hergün eriyip bitiyorum

  • watttt:) 10 Kasım 2014

   orda da dediği gibi ilk önce keyif verr ama artk bağımlısı olursn bırakamassn bnm dediğime şu kullananlar takmasa ilerde grcklr nasıl olduklarını:(

  • Küçük yasin 14 Aralık 2015

   Ben aslında ödevim için bakmıştım ama bunu içmek çok büyük aptallık

  • Mehmet 22 Eylül 2016

   Lütfen kullanmayalım sonu ya nezaret yada mezar


Sen de Yorumla!