Tansiyon nedir?

Ana Sayfa » Sağlık » Tansiyon nedir?
Tansiyon nedir?

Tansiyon, sözlük anlamı olarak incelendiğinde basınç ve gerginlik anlamı taşır. Tıp dilinde ise kalp basıncını temsil eder. Damar içerisinde kanın hareket edebilmesi için belirli bir basınca ihtiyaç vardır. Bu basıncı, kalbin kasılmasıyla kanı damarların içine pompalaması ve atardamarların elastikliğiyle bu basıncı dengelemesi sistemleri oluşturur.

Kalp, kasıldığı zaman atardamarların içine kanı belirli bir basınçla pompalar. Bu sırada damar içerisindeki kan basıncı en yüksek seviyeye ulaşır. Bu basınca tıpta sistolik tainsiyon, halk arasında büyük tansiyon adı verilir.

Kalbin gevşemesi ile birlikte damar içerisine pompalanan kan durur. Bu sırada damarın elastik özelliği devreye girip önce kana bir basınç uygulayarak kalbin gevşemesini ve kan akımını sağlar. Bu esnada oluşan düşük basınca da tıpta diastolik tansiyon, halk arasında da küçük tansiyon denilir.

Araştırmalar sonucu Türkiye’de büyük tansiyonun 12-14, küçük tansiyonun ise 7-9 arasında olmasının hastalık harici risk yaratmadığı belirlenmiştir.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Tansiyon nedir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Alovepoem31 Mayıs 2010

Tansiyon hastalığı Allah kimsenin başına vermesin annem tansiyon hastalığı çekiyor ve nedemek olduğunu en iyi ben bilirim.Biryerden biryere gidemiyor.

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Troll nedir? Sıcak havalarda ne yapmalıyız? Güneş ışığı ne renktir? Menopoz belirtileri nelerdir? Marie antoinette kimdir? Balıklar suda neden üşümez?

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır