En Son Yorumlar

Neden hıçkırırız?

Göğüs boşluğu ile karın boşluğu arasında yer alan diyaframın, istem dışı kasılmasına hıçkırık adı verilir. Hıçkırık, soluk alma esnasında gerçekleştiğinden ve soluk alırken ses tellerinin kapalı olması dolayısıyla gırtlaktan “hık” sesi duyulur. Bu da hıckırığın sesi olarak nitelendirilir.

Hızlı yemek yedeğimizde besinlerle birlikte havada yutarız. Bu havanın bir miktarı geğirmeyle geri çıkar ancak bir kısmı midemizde besinlerin arasında sıkışıp kalır. Vücut bu havayı dışarı çıkarmak için hıçkırık mekanizmasını kullanır. Dakikada 10-30 kez gerçekleşen hıçkırık ilk başladığında düzensizdir fakat bir müddet sonra rutin bir şekilde devam eder. Hıçkırığa alkollü ve gazlı içecekler, baharatlı yiycekler, hazımsızlık, mide gazı ve sinir rahatsızlıkları da sebep olabilmektedir.

Hıçkırık tutmasında halk arasında en çok kullanılan yöntem nefes tutmadır. Derin bir nefes aldıktan sonra mümkün olduğunca uzun süreli nefesimizi tutmamız hıçkırığın geçmesine olanak sağlar. Ayrıca nefesimizi tutarken çok az miktar su içmemizde faydalı olacaktır. Bu yöntem dışında aç karına 1 çay kaşığı şeker yenilelebilir yada birkaç karanfil çiğnenebilir. Bu yöntemde hıçkırık için etkilidir. Özellikle yaşlılarda tercih edilmesi gerekir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...Loading...


Toplam 5 fikir paylaşılmış

 1. güngör diyor ki:

  ben her acı yediğimde hıçkırırım. o yüzden yemek yerken çok dikkat etmem gerekiyor rezil olabiliyorum bazen hıçkırdığımdan

 2. engin şişman diyor ki:

  Peki hıçkırığımızı kesmek gerçekten nefes turarak mümkün oluyor mu yani yazdığınız gibi.

 3. tuba korkmaz diyor ki:

  sizin yazdığınız şeyler çok ilgi çekici ve değişik.tebrikler.

 4. tayfun bayrak diyor ki:

  arkadaşlar eğer sizi hıçkırık tutatrsa şu yöntemi deneyin mutlaka geçecektir bir kese kağıdı ya da poşet alın elimize ve solunumu 1-2 dakika poşetin ya da kese kağıdının içine solunum yapın muhakkak geçecektir deneyin hıçkıranlar bu yöntemi porofösör doktordan aldım mutlaka deneyin

 5. betül arğın diyor ki:

  bence çok güzel kısa ve öz açıklamışsınız teşekkür ederim

Fikrini paylaş

Ad Soyad / Lakap;

E-posta (Yayınlanmayacak);

Fikrin;


iyzi.net | sitedeki yazıların izinsizce çoğaltılması ve alıntı yapılması yasaktır | site map | 2010 - 2015
Vücut Bakımı