En Son Yorumlar

Kaslarımızı zorlayınca ertesi gün neden ağrır?

Sık sık spor yapmayıp, uzun bir aradan sonra kaslarımızı fazla zorladığımızda ertesi gün zorladığımız bölgede bir ağrı hissederiz. Karın, bacak, kol veya diğer kaslarımız farketmeksizin ağrır. Peki hiç merak ettiniz mi, kaslarımızın ağrımasına ne sebep olur?

Ağır egzersiz yaparken kaslarımızdaki glikoz, oksijen yetersizliğinden dolayı solunum yoluyla yıkılır. Bunun sonucunda ise kaslarımızda laktik ve pürivik asit birikir. Bu moleküller hücre dışına çıktığında kısa sürede vücut tarafınan yakılsa da bölgede iltihap oluşur. İltihap reaksiyonları vücutta bradikinin ve prostaglandin artışına neden olur ve bunlar acı almaçlarını daha duyarlı hale getirir. Böylece kaslarımızda birkaç gün ağrı hissederiz. Uzun süreli kas ağrılarının nedeni ise, zorlanan kas fibrillerinin daha dayanıklı hale getirilmesi ve kaslardaki mikrozedelenmelerin telafisi için gerçekleşen reaksiyonlardır.

Kas ağrısı sporcularda veya düzenli olarak spor yapanlarda pek sık görülmez. Çünkü bu kişilerde oksijen arzı yüksek seviyede olduğundan, laktik asit ve pürivik asit birikimi az olur. Dolayısıyla kas ağrısı görülse bile kısa süreli olur.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...Loading...


Toplam 1 fikir paylaşılmış

  1. ayseloner diyor ki:

    kolları çok ağrıyor terziyim çalışmaktan acaba

Fikrini paylaş

Ad Soyad / Lakap;

E-posta (Yayınlanmayacak);

Fikrin;


iyzi.net | sitedeki yazıların izinsizce çoğaltılması ve alıntı yapılması yasaktır | site map | 2010 - 2015
Vücut Bakımı