En Son Yorumlar

Kansızlığa ne iyi gelir?

Kansızlık, çocuklarda ve yetişkinlerde çok ciddi problemlere yol açabilmektedir. En çok bilinen belirtileri halsizlik, yorgunluk ve üşümedir. Bunların yanı sıra ağır efor sonucu nefes darlığı, çocuklarda anlama bozukluğu gibi problemlere de neden olabilmektedir. Peki kansızlığa ne iyi gelir, buna karşı neler yapabiliriz?

Kansızlığın en önemli nedenleri demir, B12 vitamini ve folik asit eksikliğidir. Kansızlık sıkıntısı çeken kimse tıbbi tedaviye başvurmadan önce, doğal yiyeceklerle bu eksiklikleri gidermeye çalışmalıdır. Kırmızı et demir bakımından oldukça zengin bir besindir. Düzenli ve yeteri kadar tüketilmelidir. Aynı şekilde ıspanağın içeriğindeki demir değeri de oldukça fazladır. Fakat pişirildiğinde veya haşlandığında demir değerini fazlasıyla kaybeder. Dolayısıyla çiğ tüketilmeye çalışılmalıdır. Pekmez de iyi bir demir kaynağıdır fakat et ve ıspanak kadar demir değeri yüksek olan bir besin değildir. Süt, yumurta ve balık birer B12 vitamini kaynağıdır. Koyu yapraklı yeşillikler ve kuru baklagiller ise folik asit bulundurması yönüyle eşsiz besinlerdir.

Düzenli ve yeteri kadar beslenen kimse buna rağmen kansızlık sıkıntısı çekiyorsa tıbbi tedaviye başvurmalıdır. Bu durumda ekstra vitaminlerin alınması kansızlığa çözüm getirmeyebilir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...Loading...


Toplam 2 fikir paylaşılmış

  1. yaprak diyor ki:

    yıllardır kansızlık problemi çekiyorum nefes darlığı problemi çekiyorum yokuş falan çıkarken acaip zorlanıyorum ve çok üşüyorum. ve henüz 25 yaşındayım

  2. gül diyor ki:

    27 yaşındayım ilk regl döneminden beri kansızlık çekiyorum araştırma ve üniversite hasteneleri bütün civar pliklinikler vs… gitmediğim yer kalmadı kronikte olunca tedavisi uzun oluyo ama bi türlü sonuç vermedi ne yapıcamı bilmiyorum benim durumumda olan herkese acil şifalar diliyorum…

Fikrini paylaş

Ad Soyad / Lakap;

E-posta (Yayınlanmayacak);

Fikrin;


iyzi.net | sitedeki yazıların izinsizce çoğaltılması ve alıntı yapılması yasaktır | site map | 2010 - 2015
Vücut Bakımı