En Son Yorumlar

Ellerimiz neden terler?

Yaz aylarında terleme oranının arttığı aşikardır. Fakat el, ayak ve koltuk altı bölgesinin terlemesi, vücut terlemesinden farklı bir fizyolojik olaydır. Yılın her mevsiminde bu tip terlemeler görülebilir ve bu da insanlarla tokalaşırken utanmamıza sebep olur.

El, ayak ve koltuk altı bölgesinin terlemesi, hiperhidroz olarak adlandırdığımız “aşırı terleme” sorunu olan kişilerde görülür. Bu bölgelerde bulunan ter bezleri, vücudun diğer bölgelerine oranla daha fazladır. Duygusal uyarılar veya herhangi bir sebepten dolayı aşırı çalışan ter bezleri terlemeye neden olur. Bu istenmeyen durum bazen de mevsimseldir. Özellikle bahar aylarında artan el ve ayak terlemelerinin sebebi alerjiktir. Acı ve ekşi gıdaların tüketilmesi de aşırı terlemeye neden olabilmektedir. Bu terlemelerin sağlık açısından bir sakıncası yoktur fakat çekingen karakterli olan kişilerin daha da sıkılgan ve utangaç olmalarına yol açar.

Aşırı terleme sorununun yarıya yakınında ailesel yatkınlık vardır ve yirmili yaşlardan sonra ortaya çıkar. Bu sorunla karşılaşmamız durumunda muhakkak bir doktora başvurmalıyız. Aksi halde istemeyen sonuçlar ortaya çıkabilir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...Loading...


Toplam 12 fikir paylaşılmış

 1. Tarık Menteşe diyor ki:

  Bunlar yalan. Benim elim sadece hoca ” tarık kalk oğlum ” dediğinde terliyor :D

 2. pevrülakkoca diyor ki:

  valla benimde ellerim ayaklarım terliyo çok sıkıntılı bi durum ya doktora gittim yine faydası olmadı .(

 3. merve güneş diyor ki:

  mevsimsel olarak el ve ayaklarda terleme görülmesi muhtemel. bu durumda krem ve ilaç tedavisi alınabilir. sürekli el ayağı terleyenler internette satılan ürünlere pek rağbet göstermesinler çünkü hastalığı azdırıcı ve vücutta yan etki yaratan ürünler olabilir.

 4. sude uludağ diyor ki:

  ellerime krem süremiyorum terliyo ellerim ayaklarım ise çok terliyo buna bir cevap bulun lütfen

 5. Tarık Kalas diyor ki:

  Hocam Eskiden Bende Tarık Denildiğinde Ellerim terlerdi ama ileride azaldı ancak , sadece ismim söylenmediği zamanlardada terliyo , örn : sınavda kopya ceçeceğim zaman , veya hoşlandığım kızı gördüm zaman gibi :)

 6. Barbaros diyor ki:

  Benim elim ve ayaklarım çok terliyor hiçbirşeyi çıplak ayakla giyemiyorum çok rahatsız oluyorum ellerimde kalemle birşeyler yazarken ellerim çok terliyor doktoragittim hiç bir bok demedi lütfen bana yardımcı olun

 7. ahmet karadağ diyor ki:

  benim ellerimin terlemesini bu sene fark ettim daha öncede vardı ama bu sıklıkla terlemiyordu terlediğinde çok garip oluyor arkadaşlarımla tokalaşamıyorum heycanlandığım zaman v.b

 8. 276 diyor ki:

  Sevgili arkadaşar her el terlemesini hastalık olarak addetmek yanlış olur. İnsan stres yaptığında, heyecanlandığında, hastalandığında, sıcakta v.b. terleyebilir. Bu doğal bir olaydır. Öyle olmasa idi vücüdumuzda neden böyle bir donksiyon bulunsun ki? Aksine faydasının olabileceğini bile düşünüyorum, fakat her şeyin fazlasının zara olduğunu da göz ardı etmemek gerekir. Saygılarımla.

 9. Sanem yıldız diyor ki:

  Ellerimin terlemesinden çok rahatsızm sevglim elimi tutmuyo tiksindğni düşünyorum ltfen yardmcı olurmusunuz :/

 10. Maymunjuuk diyor ki:

  Benim ellerim çok terliyor mevsim farketmiyor heyecanlanmasamda terliyor wtf ?!?! Elim bir ieye değdiğinde kısa bi süre sonra terlemeye başladı napıcam ve yaşım 20 yide geçmedi daha 15 yaşındayım puf

 11. çilek diyor ki:

  benim ellerim acayip terliyoo hiçbişeyin faydası olmuyoo biri yardım cı olabilirmii

 12. çaresiz diyor ki:

  benim ellerim fazlasıyla terliyor ve daha 20 yaşıma bile basmadım 13 yaşımdayım bir çare :(

Fikrini paylaş

Ad Soyad / Lakap;

E-posta (Yayınlanmayacak);

Fikrin;


iyzi.net | sitedeki yazıların izinsizce çoğaltılması ve alıntı yapılması yasaktır | site map | 2010 - 2015
Vücut Bakımı