Eğitim

Ellerimiz neden terler? Sağlık 15 Tem 2011

Ellerimiz neden terler?

Yaz aylarında terleme oranının arttığı aşikardır. Fakat el, ayak ve koltuk altı bölgesinin terlemesi, vücut terlemesinden farklı bir fizyolojik olaydır. Yılın her mevsiminde bu tip terlemeler görülebilir ve bu da insanlarla tokalaşırken utanmamıza sebep olur.

El, ayak ve koltuk altı bölgesinin terlemesi, hiperhidroz olarak adlandırdığımız “aşırı terleme” sorunu olan kişilerde görülür. Bu bölgelerde bulunan ter bezleri, vücudun diğer bölgelerine oranla daha fazladır. Duygusal uyarılar veya herhangi bir sebepten dolayı aşırı çalışan ter bezleri terlemeye neden olur. Bu istenmeyen durum bazen de mevsimseldir. Özellikle bahar aylarında artan el ve ayak terlemelerinin sebebi alerjiktir. Acı ve ekşi gıdaların tüketilmesi de aşırı terlemeye neden olabilmektedir. Bu terlemelerin sağlık açısından bir sakıncası yoktur fakat çekingen karakterli olan kişilerin daha da sıkılgan ve utangaç olmalarına yol açar.

Aşırı terleme sorununun yarıya yakınında ailesel yatkınlık vardır ve yirmili yaşlardan sonra ortaya çıkar. Bu sorunla karşılaşmamız durumunda muhakkak bir doktora başvurmalıyız. Aksi halde istemeyen sonuçlar ortaya çıkabilir.

Ellerimiz neden terler?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Yorumlar

Yorumlar(12)
  • Tarık Menteşe
   Tarık Menteşe 21 Temmuz 2011

   Bunlar yalan. Benim elim sadece hoca ” tarık kalk oğlum ” dediğinde terliyor 😀

  • pevrülakkoca
   pevrülakkoca 23 Ağustos 2011

   valla benimde ellerim ayaklarım terliyo çok sıkıntılı bi durum ya doktora gittim yine faydası olmadı .(

  • merve güneş
   merve güneş 24 Ekim 2011

   mevsimsel olarak el ve ayaklarda terleme görülmesi muhtemel. bu durumda krem ve ilaç tedavisi alınabilir. sürekli el ayağı terleyenler internette satılan ürünlere pek rağbet göstermesinler çünkü hastalığı azdırıcı ve vücutta yan etki yaratan ürünler olabilir.

  • sude uludağ
   sude uludağ 04 Şubat 2012

   ellerime krem süremiyorum terliyo ellerim ayaklarım ise çok terliyo buna bir cevap bulun lütfen

  • Tarık Kalas
   Tarık Kalas 28 Mart 2012

   Hocam Eskiden Bende Tarık Denildiğinde Ellerim terlerdi ama ileride azaldı ancak , sadece ismim söylenmediği zamanlardada terliyo , örn : sınavda kopya ceçeceğim zaman , veya hoşlandığım kızı gördüm zaman gibi :)

  • Barbaros
   Barbaros 18 Haziran 2013

   Benim elim ve ayaklarım çok terliyor hiçbirşeyi çıplak ayakla giyemiyorum çok rahatsız oluyorum ellerimde kalemle birşeyler yazarken ellerim çok terliyor doktoragittim hiç bir bok demedi lütfen bana yardımcı olun

  • ahmet karadağ
   ahmet karadağ 01 Eylül 2013

   benim ellerimin terlemesini bu sene fark ettim daha öncede vardı ama bu sıklıkla terlemiyordu terlediğinde çok garip oluyor arkadaşlarımla tokalaşamıyorum heycanlandığım zaman v.b

  • 276
   276 01 Ocak 2014

   Sevgili arkadaşar her el terlemesini hastalık olarak addetmek yanlış olur. İnsan stres yaptığında, heyecanlandığında, hastalandığında, sıcakta v.b. terleyebilir. Bu doğal bir olaydır. Öyle olmasa idi vücüdumuzda neden böyle bir donksiyon bulunsun ki? Aksine faydasının olabileceğini bile düşünüyorum, fakat her şeyin fazlasının zara olduğunu da göz ardı etmemek gerekir. Saygılarımla.

  • Sanem yıldız
   Sanem yıldız 20 Haziran 2014

   Ellerimin terlemesinden çok rahatsızm sevglim elimi tutmuyo tiksindğni düşünyorum ltfen yardmcı olurmusunuz :/

  • Maymunjuuk
   Maymunjuuk 29 Ağustos 2014

   Benim ellerim çok terliyor mevsim farketmiyor heyecanlanmasamda terliyor wtf ?!?! Elim bir ieye değdiğinde kısa bi süre sonra terlemeye başladı napıcam ve yaşım 20 yide geçmedi daha 15 yaşındayım puf

  • çilek
   çilek 29 Aralık 2014

   benim ellerim acayip terliyoo hiçbişeyin faydası olmuyoo biri yardım cı olabilirmii

  • çaresiz
   çaresiz 10 Mart 2015

   benim ellerim fazlasıyla terliyor ve daha 20 yaşıma bile basmadım 13 yaşımdayım bir çare :(


Sen de Yorumla!