En Son Yorumlar

Patates kızartmanın püf noktaları nelerdir?

Patates kızartmanın da püf noktası olur mu demeyin, çünkü var. Çok sevdiğimiz bir lezzet olsa da, her gün pişirsek de bazen istediğimiz kızartmayı yapamayız. Yumuşak oldu, birbirine yapıştı diye şikayet ederiz. Fakat aşağıdaki püf noktalarına dikkat edersek çok lezzetli kızartma yapmak hiçte zor değil.

Patates kızartırken dikkat etmemiz gereken ilk husus, patates seçimidir. “Kızartmalık patates” olarak bilinen, iri ve sarı renkteki bu patatesler kızartma için en uygunudur. Patatesleri soyup doğradıktan sonra soğuk suda bir müddet çalkalamalıyız. Ardından kuru bir bezle kurumalıyız. Aksi halde patatesin kesik yerlerinden akan nişasta, patateslerin birbirine yapışmasına neden olur. Patatesleri tava yerine fritözde 165-180 arası bir derecede pişirmeliyiz. Tava ile pişiriyorsak, yağın iyice kızmasını beklemeliyiz. Son olarak patatesleri yağdan çıkarttıktan sonra bir tabağa almalı ve tuzlamalıyız. Çünkü tuz, fazla yağı ve buharı alır. Kızartmanın yumuşamadan kıtırlaşmasını sağlar. Genelde fast-food işletmeleri de böyle yapar.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...Loading...


Toplam 2 fikir paylaşılmış

  1. bircan köse diyor ki:

    Patates kızartmada en ince detay iyi patates seçmek gerisi yalan. yıllardır kızartıyorum güvenebilirsiniz bana ;)

  2. Mehmet GÜNATA diyor ki:

    Verdiğiniz püf noktalar sonucunda sağlıklı ürün yerine lezzetli ürün ortaya çıkar.Eğer amacınız sağlıksız ama lezzetli olsun ise bir şey demiyorum ama olur da insan sağlığına önem verirseniz bu yazı riskli derim…

Fikrini paylaş

Ad Soyad / Lakap;

E-posta (Yayınlanmayacak);

Fikrin;


iyzi.net | sitedeki yazıların izinsizce çoğaltılması ve alıntı yapılması yasaktır | site map | 2010 - 2015
Vücut Bakımı