Eğitim

Patates kızartmanın da püf noktası olur mu demeyin, çünkü var. Çok sevdiğimiz bir lezzet olsa da, her gün pişirsek de bazen istediğimiz kızartmayı yapamayız. Yumuşak oldu, birbirine yapıştı diye şikayet ederiz. Fakat aşağıdaki püf noktalarına dikkat edersek çok lezzetli kızartma yapmak hiçte zor değil.

Patates kızartırken dikkat etmemiz gereken ilk husus, patates seçimidir. “Kızartmalık patates” olarak bilinen, iri ve sarı renkteki bu patatesler kızartma için en uygunudur. Patatesleri soyup doğradıktan sonra soğuk suda bir müddet çalkalamalıyız. Ardından kuru bir bezle kurumalıyız. Aksi halde patatesin kesik yerlerinden akan nişasta, patateslerin birbirine yapışmasına neden olur. Patatesleri tava yerine fritözde 165-180 arası bir derecede pişirmeliyiz. Tava ile pişiriyorsak, yağın iyice kızmasını beklemeliyiz. Son olarak patatesleri yağdan çıkarttıktan sonra bir tabağa almalı ve tuzlamalıyız. Çünkü tuz, fazla yağı ve buharı alır. Kızartmanın yumuşamadan kıtırlaşmasını sağlar. Genelde fast-food işletmeleri de böyle yapar.

Patates kızartmanın püf noktaları nelerdir?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Yorumlar

Yorumlar(3)
  • bircan köse
   bircan köse 20 Haziran 2011

   Patates kızartmada en ince detay iyi patates seçmek gerisi yalan. yıllardır kızartıyorum güvenebilirsiniz bana 😉

  • Mehmet GÜNATA
   Mehmet GÜNATA 17 Mart 2013

   Verdiğiniz püf noktalar sonucunda sağlıklı ürün yerine lezzetli ürün ortaya çıkar.Eğer amacınız sağlıksız ama lezzetli olsun ise bir şey demiyorum ama olur da insan sağlığına önem verirseniz bu yazı riskli derim…

  • Franco
   Franco 14 Kasım 2014

   Hasan Paşa Kf6ftesi Tarifi’ni gf6rdfcğfcm iyi oldu. Kolay bir tarif ve harika bir şeye biyzenor. Kağıda yazdım tarifi anneme verip yapmasını istiycem. Teşekkfcrler.


Sen de Yorumla!