Eğitim

Mürekkep lekesi nasıl çıkartılır? Pratik Bilgiler 09 Haz 2010

Mürekkep lekesi nasıl çıkartılır?

Mürekkep lekesi iş, okul yada günlük hayatta karşımıza çıkabilecek bir tehlike gibidir. Ele dökülen mürekkep günlerce yada kıyafetlere dökülen mürekkep hiç çıkmayabiliyor. Bu lekeye karşı şu bilgiler faydalı olacaktır;

Normal mürekkep lekesini çıkarmak için, lekenin üzerinden soğuk su akıtılır. Bu işlem, su renksiz akıncaya kadar devam ettirilir. Sonra bol deterjan hafifçe köpürtülerek lekeye sürülür ve sonra sabunlu suyla yıkanır. Eğer uygunsa çamaşır suyu da kullanılabilir. Farklı bir işlem olarak kabartma tozu ile oksijen karıştırılarak bir macun haline getirilip, lekenin üzerine sürüldükten sonra buhara tutulur. Mürekkep lekesi ayrıca, limon ve tuz karışımıyla ya da sütle silinerekte çıkartılabilir. Ancak bazı mürekkepler kalıcıdır ve bunları çıkartmak pekte mümkün değildir.

Parke üzerine dökülen mürekkebi çıkartman için, süt ve gliserin karıştırılır. Yumuşak bir sünger bu karışıma batırılarak leke silinir. Sonra temiz bir su ile leke bölgesi yıkanır.

Deri koltuğa döküne mürekkep lekesini çıkarmak için, yumuşak nemli bir bezi limonlu suya batırarak leke bölgesi silinmeli.

Beyaz örtüye dökülen mürekkep lekesini çıkarmak için, domates kullanılmalıdır. Domates ortadan ikiye bölünerek lekeye sürülmeli. Biraz bekletildikten sonra sıcak su ile yıkanarak temizlenmeli.

Tükenmez kalem lekesi, alkol ile kolayca temizlenebilir. Ayrıca sütün içerisine bir miktar sirke koyup, yumuşak bir bezle leke bölgesini silerekte leke çıkartılabilir.

İlginizi çekebilecek yazılar:
Çikolata lekesi nasıl çıkar?

Mürekkep lekesi nasıl çıkartılır?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Yorumlar

Yorumlar(7)
  • şair adam
   şair adam 29 Eylül 2010

   her tür mürekkep lekesi için aynı ölçüde etkili leke çıkarıcı bulmak mümkün değildir. Bu yüzden mürekkep lekesi çıkarılır iken en önemli sorun; çok farklı mürekkep formülü olmasında ve bu nedenle mürekkep lekesi nasıl çıkar sorusuna ilişkin tek bir yanıtın olmamasındadır. Neyse ki, mürekkep lekesi çıkarırken birçok durumda yararlanabilecek olduğunuz ve başarılı olabilen yöntemler de vardır. Teşekkürler ayrıca makaleniz için

  • kartal
   kartal 14 Ekim 2012

   Tükenmez kalem lekesi, alkol ile kolayca temizlenebilir. Ayrıca sütün içerisine bir miktar sirke koyup, yumuşak bir bezle silinir…

  • musayip
   musayip 05 Temmuz 2013

   Sayin Kartal , süt ve sirke karisimi demissiniz.
   elimde 1 tanker süt var, bunun kac litresine kac gram sirke koymamiz gerekir ? :)))

  • sinan u
   sinan u 29 Ağustos 2013

   Mürekkep lekesini araba balata spreyin sıkın ve süngerle silin eser kalmayacaktır.

  • bymk
   bymk 18 Eylül 2013

   beyaz bir tişörte 2-3 nokta kadar bi kırmızı tükenmez kalem lekesi oluştu bu süt ve sirke yöntemi etkili olur mu yada kolonya da işe yaramaz mı ?

  • Ferhan KARA
   Ferhan KARA 20 Eylül 2014

   Bu kadar tavsiye bu kadar makale için teşekkürler ama asıl doğa harikasını kimse bilmiyor.

   Tecrübe ile sabittir.
   Mürekkep lekesi olan elbisenizi yağmurlu havada ipe asın. Lekenin yok olduğunu göreceksiniz.

   Bu tecrübem lekeli bir pantolonum ile yağmurlu havada islanip eve geldiğimde bacagimin masmavi olması ile keşfedildi.

  • sanane
   sanane 15 Aralık 2014

   ya benim okul tişörtüm beyaz uzun kollu üstüne mavi mürekkep döküldü nasıl geçirebilirim


Sen de Yorumla!