Eğitim

Bakır nasıl parlatılır? Pratik Bilgiler 16 Ağu 2010

Bakır nasıl parlatılır?

Bakır kaplar genelde sıcak su ve bulaşık deterjanıyla yıkanır.Kapları parlak tutmak için arada bir bakır partlatma tozuyla silmek gerekir.

Kararan bakır kap ve diğer eşyaları parlatmak için, ortadan kesilmiş limonu tuza batırıp, bakırın kararan kısımlarını kuvvetlice silmek gerekir.Ayrıca amonyağa veya sirkeye batırılmış bezle kararan yerleri silmek kap ve eşyaları parlatır.

Bakır Madeni Nerelerde Çıkarılır?

Oldukça yumuşak, kimyasal özellikleri ile de kullanışlı olan bakır, çok eski tarihlerden beri çıkarılıp kullanılmaktadır. Özellikle elektrik, inşaat gibi alanlarda kullanılan bakır, çoğu kere çinko ve kurşun gibi madenlerle birlikte bulunmaktadır. Bakırın ülkemizde en çok çıkarıldığı yer Karadeniz Bölgesidir. Özellikle Artvin Murgul’da, Kastamonu Küre’de, Rize Çayeli’nde, Giresun Köprübaşı’nda çıkarılan bakır, yine Murgul’daki işletmelerde işlenmektedir. Son zamanlarda Samsun’da da bakır işleme işletmelerinin kurulması madenin daha hzılı bir şekilde çıkarılıp, işlenmesini ve tabii ki kullanılmasını sağlamıştır.

Bakır en çok hangi alanlarda kullanılır?

Bakırın sahip olduğu özellikler endüstride yaygın bir şekilde kullanılmasını sağlar. Elektrik, inşaat, ulaşım, kimya, kuyumculuk, boya sanayi de bakırın en çok kullanıldığı alanlar olarak bilinmektedir. Bu kadar geniş bir kullanım alanın olmasının sebebi bakırın, ısıyı ve elektriği iletmesi, yine kolay şekil verilebilmesinden dolayıdır. Maliyeti de diğer madenlere oranla daha düşüktür. Mutfaktaki kaplardan elektik malzemelerine, kablolardan kimya sanayine kadar birçok alanda kullanılan bu maden aynı zamanda oldukça da sağlıklıdır. Mutfak malzemelerinde kullanılan bakır kapların kalaylanması önemlidir. Çünkü kaplardan insanlara geçen bakır madeni ölümlere bile yol açabilmekte, kullanan kişiyi zehirleyebilmektedir. Yine bakır tabak ve kaplarda yemek, bekletilmeden yenmeli, bu kapların içinde sulu gıdalar dışında başka besinler ısıtılmamalıdır. Dünyada çoğu yerde bulunan bu maden günümüzde güzellik sektöründe, takı yapımında da kullanılmaktadır.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Yorumlar

Yorumlar(2)
    • halide 29 Eylül 2010

      gerçekten vardı evde kararmış bir kap bende sirkeyle silince geçti

    • deniz erman tan 02 Ekim 2010

      Hakikaten güzel oldu, söylediğiniz şekilde bakır kaplarımı nasıl parlatacağımı denedim ve olumlu sonuç aldım


Sen de Yorumla!