Eğitim

Türk halk müziği nedir? Müzik 05 Oca 2011

Türk halk müziği nedir?

Türk Halk Müziği, Türk toplumunun duygu ve düşüncelerini duygulu, coşkulu ve samimi bir şekilde anlatan ezgilerdir. Sözlü ve sözsüz olmak üzere ikiye ayrılır. Sözlü halk müziğine türkü adı verilir.

Türk Halk Müziği, ait olduğu yörenin kültürünü yansıtır. Çok eski bir geçmişe sahiptir. Sevgi, özlem, acı, mertlik ve kahramanlık gibi duyguların yanı sıra doğal ve sosyal olayları işler. Türk halkının tüm özelliklerini yansıttığı için toplum tarafından beğenilerek dinlenir. Bağlama, Türk Halk Müziği’nin temel enstrümanı olarak kabul edilir.

Türk Halk Müziği’nin kaynağı halk ozanlarıdır ve ait olduğu yörenin kültürünü yansıtır. Türk Sanat Müziği’nin ise estetik yönleri baskındır ve genele hitap eder. Kökeninde divan edebiyatı vardır ve dili oldukça ağırdır. Alt kesime hitap etmez. Bu yüzden Türk Halk Müziği ve Türk Sanat Müziği birbirinden ayrılır.

Türk Halk Müziği’nde çalınan çalgılar yöreye göre değişiklik gösterebilir. Ud, keman, bağlama, davul, zurna, klarnet ve darbuka başlıca çalgılardandır.

Arif Sağ, Edip Akbayram, İzzet Altınmeşe, Musa Eroğlu, Neşet Ertaş ve Zülfü Livaneli Türk Halk Müziği’nin önde gelen isimlerindendir. Emel Sayın, Erol Sayan, Zeki Müren, Füsun Önal, Müzeyyen Senar ve Bülent Ersoy Türk Sanat Müziği’nin önde gelen isimlerindendir.

2.40 avg. rating (52% score) - 5 votes

Yorumlar

Yorumlar(26)
  • finalist 07 Ocak 2011

   Gerçekten yazdığınız gibi coşkulu bir yorumlanmaı var.Özellikle Bülent Ersoy, Edip Akbayram,Müzeyyen Senar ve daha niceleri..
   bu sanatçıların yorumları hepsinden farklı.güzel bilgiler paylaşıyosunuz hep takip ediyorum sitenizi.Teşekkürler.

  • black rose 08 Ocak 2011

   Bence hiç güsel olmamış çünkü:
   istediğim konu yok ben ikisinin arasındaki farkı istemiştim….

  • MEHTAP 07 Şubat 2011

   Türk halk müziği bana göre en güzel müzik türlerinden biri.İnsan dinledikteç uzaklara dalıyor 🙂

  • şule 04 Nisan 2011

   iyiymiş 🙂 ellerinize sağlık

  • umut avcı 05 Mayıs 2011

   MÜZİK PERFORMANS ÖDEVİM VARDI SAĞOLUN EMEKLERİNİ +rep

  • derya kaya 07 Ocak 2012

   yazanın ellerine sağlık sabahtan bir sürü siteye baktım saçma sapan şeyler karşıma çıktı sonunda buldummmmmmmm

  • metalcı genç 26 Mart 2012

   çok saçma bir müzik türü.. gerçeği müzik demeye bin türlü şahit ister ama….
   bu müzikler insanları karamsar bir hale getiriyor…. sizinde dediğiniz gibi insanı alıp uzaklara götürüyor.. insanların ” ROCK & METAL”dinlemesi lazım… çünkü insanın kendine özgüveninin tam olması gerekiyor… her insanın kendine özgüveni wardr ama insanlar bu tür müzikleri dinleyip kendilerine özgüwenini pekiştirmelidirr

  • wilma Elles 27 Mayıs 2012

   benim babam türk ama annem rus ben türk yemegi ve müzigi tarihini çok seviyom benim annemdoktor ama oda fırsat buldumu türk müzigi dinliyor babam avukat oda oyle annem türk yemegi yapmay çok seviyö müzigi çok güzel işte türk müzigi…

  • türkücü genç 28 Mayıs 2012

   metalcı gençin dediklerini yanlş buluyorum asıl tam tersine rock ve metal insanı aptallaştırıyor pasifleştiriyor . Ama TÜRK HALK MÜZİĞİ ” Kendi anadolumuzdan atalarımızdan müzikler dinliyoruz rahatlıyoruz (Kendi yaşadığı bölgenin müziğini bilmeyen insanlara başka ne denilebilirki ?

  • melek 30 Mayıs 2012

   zevkiniz düşünceniz inancınız ne olursa olsun bu toprağa ait bizim yüreğimizden kopmuş bir müziği aşağılamak hiç birinizin haddi değildir!!!!!

  • mazlumyolcu 25 Eylül 2012

   çok teşekkür ederim tam istediğim gibi elinize sağlık.

  • Fedom 25 Aralık 2012

   Hazırlayanın ellerine sağlık. MüZik evrenseldir insanlar pop da dinleyebilir rok da.Fakat kendi milli müziklerine sahip çıkamayan milletler saygı da görmezler.

  • popcu 26 Aralık 2012

   türk halk müziği hiç bana göre dğil.çok sıkıcı ve saçma . bunun neresini seviyonuz yaa.sırf ödev için yazdım off

  • gülçiçek-cimbom 28 Aralık 2012

   herkesin görüşü farklıdır ve benimde görüşüm şöyledir halk müziği de güzel bir müzik sanatıdır yani şahsen beğeniyorum

  • antepli bela 08 Ocak 2013

   çok güzel olmuş fakat ”Bağlama,Türk Halk Müziği’nin enstrümanı olarak kabul edilir”cümlesindeki Türk kelimesini türh olarak yazmışsın.

  • melisa 19 Aralık 2013

   çok güzel yapanın elleri dert görmesin ama bazı yerlerinde saçma şeyler yazıyor yanımdaki arkadaşı poh gibi diyor

  • Can Hasar 30 Ocak 2014

   Herkes kendi kafasına göre bir yorum yapıyor ama çoğunuz da saçma konuşuyorsunuz . Türk halk müziğini veya popu herkes sevmek zorunda değil . Çok saçma bir müzikte değildir halk müziği. Bizim geleneksel müziklerimizden biridir. Zamanında yaşanan acıları sevinçleri anlatır . pop gibi saçma bir müzik türü değildir kim ne derse desin. Bizde müzik okuyoruz herkes bu bana hitap eder etmez der ama aşağılamamak gerekir halk müziğini de . sonuçta bugün sen hangi yöreye gidersen git her yöreye ait bir türkü vardır bulursun kendi yörende bile . o yüzden size hitap etmese de ufkunuzu açmayı deneyin derim biraz saçma bi söz bulamazsın çünkü herşeyin bir anlamı vardır .


Sen de Yorumla!