En Son Yorumlar

Türk halk müziği nedir?

Türk Halk Müziği, Türk toplumunun duygu ve düşüncelerini duygulu, coşkulu ve samimi bir şekilde anlatan ezgilerdir. Sözlü ve sözsüz olmak üzere ikiye ayrılır. Sözlü halk müziğine türkü adı verilir.

Türk Halk Müziği, ait olduğu yörenin kültürünü yansıtır. Çok eski bir geçmişe sahiptir. Sevgi, özlem, acı, mertlik ve kahramanlık gibi duyguların yanı sıra doğal ve sosyal olayları işler. Türk halkının tüm özelliklerini yansıttığı için toplum tarafından beğenilerek dinlenir. Bağlama, Türk Halk Müziği’nin temel enstrümanı olarak kabul edilir.

Türk Halk Müziği’nin kaynağı halk ozanlarıdır ve ait olduğu yörenin kültürünü yansıtır. Türk Sanat Müziği’nin ise estetik yönleri baskındır ve genele hitap eder. Kökeninde divan edebiyatı vardır ve dili oldukça ağırdır. Alt kesime hitap etmez. Bu yüzden Türk Halk Müziği ve Türk Sanat Müziği birbirinden ayrılır.

Türk Halk Müziği’nde çalınan çalgılar yöreye göre değişiklik gösterebilir. Ud, keman, bağlama, davul, zurna, klarnet ve darbuka başlıca çalgılardandır.

Arif Sağ, Edip Akbayram, İzzet Altınmeşe, Musa Eroğlu, Neşet Ertaş ve Zülfü Livaneli Türk Halk Müziği’nin önde gelen isimlerindendir. Emel Sayın, Erol Sayan, Zeki Müren, Füsun Önal, Müzeyyen Senar ve Bülent Ersoy Türk Sanat Müziği’nin önde gelen isimlerindendir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...Loading...


Toplam 23 fikir paylaşılmış

 1. Katran KOR diyor ki:

  Güzel yazı olmuş,elinize sağlık.

 2. finalist diyor ki:

  Gerçekten yazdığınız gibi coşkulu bir yorumlanmaı var.Özellikle Bülent Ersoy, Edip Akbayram,Müzeyyen Senar ve daha niceleri..
  bu sanatçıların yorumları hepsinden farklı.güzel bilgiler paylaşıyosunuz hep takip ediyorum sitenizi.Teşekkürler.

 3. black rose diyor ki:

  Bence hiç güsel olmamış çünkü:
  istediğim konu yok ben ikisinin arasındaki farkı istemiştim….

 4. MEHTAP diyor ki:

  Türk halk müziği bana göre en güzel müzik türlerinden biri.İnsan dinledikteç uzaklara dalıyor :)

 5. gs diyor ki:

  teşekkürler.

 6. şule diyor ki:

  iyiymiş :) ellerinize sağlık

 7. galatasaray=) diyor ki:

  guzel olmus:) tesekkurler.

 8. umut avcı diyor ki:

  MÜZİK PERFORMANS ÖDEVİM VARDI SAĞOLUN EMEKLERİNİ +rep

 9. derya kaya diyor ki:

  yazanın ellerine sağlık sabahtan bir sürü siteye baktım saçma sapan şeyler karşıma çıktı sonunda buldummmmmmmm

 10. MeKaNNSıZ diyor ki:

  çok güzel yazanın ellrine saglık

 11. metalcı genç diyor ki:

  çok saçma bir müzik türü.. gerçeği müzik demeye bin türlü şahit ister ama….
  bu müzikler insanları karamsar bir hale getiriyor…. sizinde dediğiniz gibi insanı alıp uzaklara götürüyor.. insanların ” ROCK & METAL”dinlemesi lazım… çünkü insanın kendine özgüveninin tam olması gerekiyor… her insanın kendine özgüveni wardr ama insanlar bu tür müzikleri dinleyip kendilerine özgüwenini pekiştirmelidirr

 12. wilma Elles diyor ki:

  benim babam türk ama annem rus ben türk yemegi ve müzigi tarihini çok seviyom benim annemdoktor ama oda fırsat buldumu türk müzigi dinliyor babam avukat oda oyle annem türk yemegi yapmay çok seviyö müzigi çok güzel işte türk müzigi…

 13. türkücü genç diyor ki:

  metalcı gençin dediklerini yanlş buluyorum asıl tam tersine rock ve metal insanı aptallaştırıyor pasifleştiriyor . Ama TÜRK HALK MÜZİĞİ ” Kendi anadolumuzdan atalarımızdan müzikler dinliyoruz rahatlıyoruz (Kendi yaşadığı bölgenin müziğini bilmeyen insanlara başka ne denilebilirki ?

 14. melek diyor ki:

  zevkiniz düşünceniz inancınız ne olursa olsun bu toprağa ait bizim yüreğimizden kopmuş bir müziği aşağılamak hiç birinizin haddi değildir!!!!!

 15. mazlumyolcu diyor ki:

  çok teşekkür ederim tam istediğim gibi elinize sağlık.

 16. Fedom diyor ki:

  Hazırlayanın ellerine sağlık. MüZik evrenseldir insanlar pop da dinleyebilir rok da.Fakat kendi milli müziklerine sahip çıkamayan milletler saygı da görmezler.

 17. popcu diyor ki:

  türk halk müziği hiç bana göre dğil.çok sıkıcı ve saçma . bunun neresini seviyonuz yaa.sırf ödev için yazdım off

 18. gülçiçek-cimbom diyor ki:

  herkesin görüşü farklıdır ve benimde görüşüm şöyledir halk müziği de güzel bir müzik sanatıdır yani şahsen beğeniyorum

 19. antepli bela diyor ki:

  çok güzel olmuş fakat ”Bağlama,Türk Halk Müziği’nin enstrümanı olarak kabul edilir”cümlesindeki Türk kelimesini türh olarak yazmışsın.

 20. melisa diyor ki:

  çok güzel yapanın elleri dert görmesin ama bazı yerlerinde saçma şeyler yazıyor yanımdaki arkadaşı poh gibi diyor

 21. Can Hasar diyor ki:

  Herkes kendi kafasına göre bir yorum yapıyor ama çoğunuz da saçma konuşuyorsunuz . Türk halk müziğini veya popu herkes sevmek zorunda değil . Çok saçma bir müzikte değildir halk müziği. Bizim geleneksel müziklerimizden biridir. Zamanında yaşanan acıları sevinçleri anlatır . pop gibi saçma bir müzik türü değildir kim ne derse desin. Bizde müzik okuyoruz herkes bu bana hitap eder etmez der ama aşağılamamak gerekir halk müziğini de . sonuçta bugün sen hangi yöreye gidersen git her yöreye ait bir türkü vardır bulursun kendi yörende bile . o yüzden size hitap etmese de ufkunuzu açmayı deneyin derim biraz saçma bi söz bulamazsın çünkü herşeyin bir anlamı vardır .

 22. erkan arslan diyor ki:

  güzel

 23. saol diyor ki:

  saolun

Fikrini paylaş

Ad Soyad / Lakap;

E-posta (Yayınlanmayacak);

Fikrin;


iyzi.net | sitedeki yazıların izinsizce çoğaltılması ve alıntı yapılması yasaktır | site map | 2010 - 2015
Vücut Bakımı