Eğitim

Nasreddin hoca kimdir? Kim Kimdir 07 Eyl 2010

Nasreddin hoca kimdir?

Nasreddin Hoca, Anadolu’da yaşamış fıkralarıyla ünlü bir halk bilgesidir.Doğum yeri ve doğum tarihi hakkında kesin bir bilgi yoktur.Kimi kaynaklarda 1208-1284 tarihleri arasında Eskişehirde, kimi kaynaklarda ise Konya’nın Akşehir ilçesinde doğduğu yer almaktadır.

Hayatının büyük bir kısmını Anadolu’da geçiren Nasrettin Hoca, Dünya’ca tanınmış bir halk filozofudur.Kesin bir bilgi olmamasına rağmen Anadolu Selçukluları zamanında yaşadığı söylenmektedir.Bu dönemde Moğol istilası yüzünden devlet güçsüzleşmiş, halk yoksullaşmış ve Anadolu en karmaşık yıllarını yaşamıştır.Zira Nasrettin Hoca’nın birçok fıkrasıda toplumdaki olumsuzlukları, aksaklıkları ve çelişkileri anlatır.

Nasreddin Hoca, insanlara doğru yolu gösteren, iyilikleri anlatan ve doğruya sevk eden bir veliydi.Bu işi yaparken de halkın anlayıp, ders alabileceği bir üslubu kullanırdı.Halkı çok iyi tanımış, herzaman toplumun dostluk, kardeşlik ve huzur içerisinde kalması için bir çok fedakarlık yapmıştır.Günümüzde bir çoğumuz Nasrettin Hoca’nın fıkrasını anlatır, eğleniriz.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Yorumlar

Yorumlar(3)
  • Kürşat 29 Eylül 2010

   Nasrettin hoca fıkraları aslında güldürürken düşündürmeyi çok iyi yapıyor.İnsanlar biraz düşündüklerinde bu fıkraların aslında çok şey anlattığını anlayacaklardır.

  • Bilgiligenç 29 Eylül 2010

   Biz toplum olarak Nasrettin hocanın sadece fıkralarına güldük, ama Nasrettin hocanın hayatını hangimiz okuduk, değerlendirdik, ders aldık. Söylüyorum sizlere, fıkralarına gülmeden önce iyi bir filozof, iyi bir bilge adam nasıl olunuyor bir öğrenin

  • sezgimüner 29 Eylül 2010

   Fıkralarını ufaklığımda zevkle dinlemişimdir ve hala da dinlerim.


Sen de Yorumla!