Eğitim

Mehmet öz kimdir? Kim Kimdir 27 Ara 2011

Mehmet öz kimdir?

Dünyaca ünlü bir kalp cerrahı olan Mehmet Öz, 11 Haziran 1960 yılında babasının görev yaptığı Ohio Eyaleti’nin Cleveland şehrinde doğdu. Öğrencilik yıllarını başarılı bir şekilde tamlayarak 22 yaşında Harvard Tıp Fakültesinden mezun oldu. Bundan 4 yıl sonra da Pensilvanya Üniversitesi’nden tıp doktoru unvanını alarak mesleki kariyerine başladı.

Babası Prof. Dr. Mustafa Öz’ün açtığı yolda emin adımlarla ilerleyen Prof. Dr. Mehmet Öz, genç yaşta yaptığı çalışmaları ve buluşları ile bilim literatüründe saygın bir yere sahip oldu. 1996 yılında “Yılın Amerikan-Türk Adamı” seçildi. Dünya’da ilk defa kardiyovasküler cerrahide robot programını uygulayan ve yapay kalp naklini gerçekleştiren Öz, kalp ameliyatlarında bir çığır aşmış oldu. Daha nice başarılara imza atan Öz, sağlık alanında yayınladığı kitapları ve katıldığı televizyon programlarıyla da dikkat çekmiş, sıcak kanlı kişiliğiyle pek çok insanın sevgisini kazanmıştır.

Amerika’da doğmuş olmasına rağmen ülkesine hayranlığıyla bilinen Öz, her fırsatta bunu dile getirmektedir. Amerika başta olmak üzere gittiği her ülkede Türkiye’den bahsetmekte ve insanların Türkiye’yi tanımasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca Lisa Jane ile evli ve dört çocuk sahibi olan Öz, ailesine de Türkiye’yi tanıtmak ve anlatmak için tatillerde Türkiye’ye geliyor.

3.50 avg. rating (71% score) - 2 votes

Yorumlar

Yorumlar(2)
    • Hülyaa 29 Aralık 2011

      Bi keresinde showtvde izlemiştim bu adamı.Çok doğru şeyler söylüyor çok özgün bir adam.Gerçekten ben türk olması dolayısıyla grur duyuyorum.

    • T. Değirmenci 10 Ocak 2012

      taktir ettiğim doktorlardan birisi. türk olması şahsen beni gururlandırıyor.


Sen de Yorumla!