Eğitim

Elif şafak kimdir? Kim Kimdir 08 Kas 2010

Elif şafak kimdir?

Elif Şafak, 25 ekim 1971 senesinde Fransa’ın Strasburg şehrinde dünyaya geldi. Babası sosyal psikolog ve akademisyen Nuri Bilgin, annesi diplomat Şafak Akyaman’dır. Elif Şafak, anne ve babası ayrıldıktan sonra annesi tarafından büyütüldü ve onun soyadını aldı. Ortaokulu Madrid’de, lisesi Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı. ODTÜ Uluslar Arası İlişkiler bölümünü bitirdi. Yüksek lisansını yine aynı üniversitede yaptı. Doktorasını ise Siyaset Bilimi alanında tamamladı. Eğitiminin ardından İstanbul’a taşındı.

Elif Şafak, 1994 senesinde yüksek lisans çalışması sırasında Kem Gözlere Anadolu adlı öykü kitabını ve 1997 senesinde ilk romanı Pinhan’ı yayımladı. 2000 senesinde Türkiye Yazarlar Birliği Ödülü’nü Mahrem adlı kitabı ile kazandı. Bu roman sayesinde birçok okur tarafından tanındı.

Elif Şafak, aldığı burs sayesinde yurt dışında bazı üniversitelerde eğitim verdi. 2006 senesinde Zelda adında bir kızı, 2008 senesinde Emir adında bir oğlu dünyaya geldi. Son romanı olan Aşk’ı 2009’un mart ayında yayımladı. Bu roman Türk edebiyat tarihinin en kısa sürede en çok satan edebi eseri ünvanına sahip olmuştur.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Yorumlar

Yorumlar(2)
    • Miqezella 08 Kasım 2010

      Aşk kitabını severek okudum çok etkileyiciydi. herkese tavsiye ederim.


Sen de Yorumla!