En Son Yorumlar

 • burcu bence süper anlatılmış .b...
 • burçin Biz karadenizliyiz bahar ...
 • Büyük Abi Gerçekten yazılan ve görü...
 • elif size göre kötü buna katıl...
 • elif çokkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk...

Zencilerin ten rengi neden siyahtır?

İnsanoğlu çok uzun yıllar önce Dünya’nın her noktasına yayılmış, yaşadığı ortama uyum sağlamış ve hayatını sürdürmeye çalışmıştır. Ancak coğrafya koşulları bu insanlar üzerinde bir takım kalıcı değişiklikler meydana getirmiştir. Bunların en iyi örneği afrika kıtasında yaşayan insanların başka bir deyişle zencilerin ten renginin siyah olmasıdır. Coğrafya koşulları ile zenci olmanın ne ilgisi var diye soracak olursanız işte cevabı.

Afrika ülkeleri bilindiği üzere ekvatora yakın ve bu yüzden güneş ışınlarının dik düştüğü sıcak ülkelerdir. Dolayısıyla insan vücudunda renk verme görevini üstlenmiş olan melanin pigmentleri güneşte daha çok salgılanmakta ve bunun sonucunda deriye daha koyu renk vermekte. Çünkü derinin koyu olması, güneşten gelen zararlı ultraviyole ışınlarından kişiyi korur. Zira çok uzun yıllar önce bu sıcak coğrafyaya göç etmiş insaların ten reklerinin siyah olması da bununla ilgilidir. Aynı şekilde iskandinav ülkelerine bakıldığında insanlar sarı saçlı, açık tenli ve renkli gözlüdür. Bu da yadaşıkları coğrafya koşulları gereği vücutlarında melanin pigmentinin az salgılandığını gösterir. Şüphesiz bu durum Allah Teala’nın insanoğlunu ne kadar müthiş yarattığının kanıtıdır.

Melanin pigmentlerinin salgılanmasından gen sorumlu olduğu için, ekvatora yakın bir ülkeye giden kimsenin bir anda zenci olması imkânsızdır. Aynı şekilde çocuklarıda zenci olamaz. Bunun için çok uzun yılların geçmesi gerekir. Bu süreç içerisinde, coğrafya koşulları kişinin gen havuzuna işleyerek gelecek nesillerin kademeli olarak siyahlaşmasını sağlar.

En basit örnek olarak yaz aylarında bronzlaşmak için saatlerce güneş altında yattığımızı gösterebiliriz. Bu güneş ışınlarına daima maruz kalan kimse hiçbir zaman eski rengine dönmez. Bu yüzden afrika ülkelerinde yaşayan kişilerin ten renkleri siyahtır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...Loading...


Toplam 6 fikir paylaşılmış

 1. ergün kaçar diyor ki:

  Kimi ülkelerde ırk ayrımı yapıyorlar ya siyahlar diye o kadar kızıyorumki. onlarda allahın kulu.

 2. Havvanur Danışmaz diyor ki:

  GERÇEKTENDE ERGÜNE KATILIYORUM NE VARSA TENLERİ SİYAH DİE SANKİ BİZİM TENİMİZ BEYZ YHA HERKESİN KMİMİZ BRONZ KMİMİZ ESMER VB. GİBİ YHANİ, AYRIMCILIK YAPIOLAR :)

 3. hasan diyor ki:

  allah insanları evreni canlı ve cansızları kusursuz yaratmıştır.bu şekilde bulunduğu ortama uyum sağlayıp mutasyon veya evrim geçirmesi de o nun teknolojisidir.allah gerçektir evrim de aynı yalan olan kuran ı kerimin evrime karşı olduğudur.

 4. feride gülendengülen diyor ki:

  İklim şartlarının etkisi illaki vardır ama %98 Allah’ın vergisidir arkadaşlar.

 5. Halfmen diyor ki:

  FERİDE GÜLENOĞLU nereden biliyorsun %98 olduğunu böyle bi saçmalık olamaz bunu matematiksel olarak açıklayamazsın !

 6. Audomaro diyor ki:

  Oran %98’den fazla bile olabilir. Kalıtım denilen bir faktör vardir. Insanlar uzerinde coğrafyanın etkisi kesinlikle vardir. Lakin çevre faktörü ne olursa olsun genetik faktörlerin etkisi yadsinamaz. Eger cografyanin cok büyük etkisi olsa zenci bi adamın çocuğu açık tenli çıkardı. Sonuçta hiç güneş görmedi.

Fikrini paylaş

Ad Soyad / Lakap;

E-posta (Yayınlanmayacak);

Fikrin;


iyzi.net | sitedeki yazıların izinsizce çoğaltılması ve alıntı yapılması yasaktır | site map | 2010 - 2015
Vücut Bakımı