En Son Yorumlar

Yüzey aktif maddeler nelerdir?

Suda veya sulu bir çözeltide çözündüğünde yüzey gerilimini etkileyen (çoğunlukla azaltan) kimyasal bileşiklerdir. Yüzey aktif maddelerin ingilizce karşılığı surface active agent dır. ”Tensid” olarak da bilinen yüzey aktif maddeler, su tarafından itilen (hidrofob) ve su tarafından çekilen (hidrofil) olmak üzere iki grup molekülden meydana gelir. Yüzey aktif maddeler dört gruba ayrılır. Bunlar;

Anyonik Aktif Maddeler: Çamaşır-bulaşık deterjanları, halı yıkama şampuanı vs. gibi sentetik temizlik maddelerinde kullanılır. Etkisi ve çözünürlüğü sıcaklıkla artar. Bu yüzden hafif kirleri çıkarıcı özelliğinden dolayı güvenlidir. Örneğin; Sabun.

Katyonik Aktif Maddeler: Kir çıkarma özelliği zayıf olan katyonikler aynı zamanda pahalıdır. Birbirini nötralize edeceğinden anyoniklerle birlikte kullanılmaz. Daha çok yıkama sonrası işlemlerine uygun olan katyonikler genellikle çamaşır yumuşatıcı ve çamaşır suyu gibi dezenfektanlarda kullanılır. Antiseptik özelliğinden dolayı katyonikle temizlenen sert zeminler daha geç toz tutar.

Non-İyon Aktif Maddeler: Anyonik ve katyoniklere oranla daha pahalı olan non-iyonik yüzey aktifler, güçlü kir çıkarma özelliğine sahiptir. Non-iyoniklerin su sertliğinden ve düşük sıcaklıktan etkilenmemesi, yağ bazlı kirleri en iyi şekilde çıkarması ve sentetikler için uygun olması diğer önemli özellikleridir. Hem anyonik, hem katyonik ile birlikte bulunabilir.

Amfoterik Aktif Maddeler: Amfoterik maddelerin yapısı oldukça karışıktır ve en az kullanılan yüzey aktif maddedir. Temizleme gücü yüksek ve cilde zararsızdır. Daha çok kozmetik sanayisinde kullanılmaktadır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...Loading...


Toplam 3 fikir paylaşılmış

  1. burakkocoglu diyor ki:

    Açıklayıcı bir anlatım olmuş,faydalandım teşekkürler (36)

  2. inci diyor ki:

    temizlik dersi için gerekliydi teşekkürler admin

  3. fildem diyor ki:

    Çok güzel özet bilgi. Ancak kaynak verilme imkanı olsaydı daha çok yararlanabilirdim.

Fikrini paylaş

Ad Soyad / Lakap;

E-posta (Yayınlanmayacak);

Fikrin;


iyzi.net | sitedeki yazıların izinsizce çoğaltılması ve alıntı yapılması yasaktır | site map | 2010 - 2015
Vücut Bakımı