En Son Yorumlar

Yaz ve kış saat uygulaması nedir?

Geçmişi birkaç asır öncesine dayanan yaz ve kış saati uygulaması fikri, Amerikalı politikacı ve fizikçi Benjamin Franklin’e aittir. Benjamin, pek çok konunun yanı sıra elektrikle de uğraşmış ve çeşitli icatlarıyla tanınmıştır. Yaz ve kış saati uygulaması da onun bu parlak fikirlerinden biridir.

Yazın saatlerin bir saat ileri, kışın ise saatlerin bir saat geri alınmasının tek nedeni gün ışığından daha fazla yararlanarak elektrikten tasarruf etmektir. Milyonlarca kişinin 1 saatliğine de olsa elektriği kullanmaması çok büyük tasarruf sağlar. Bu yüzden her yıl düzenli olarak bahar başlangıcında yaz saat uygulamasına, sonbaharda ise kış saat uygulamasına geçilir.

Yaz ve kış saati uygulaması fikrinin farklı sahipleri olduğu öne sürülsede bilinen en sağlam bilgi Benjamin Franklin’nin düşüncesini bir gazetede dile getirdiğidir. Benjamin’in bu fikrinden sonra 1910 yılında yasalaşan yaz ve kış saati uygulaması, 1916 yılında 20 dakikadan bir saate çıkarılmıştır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...Loading...


Toplam 5 fikir paylaşılmış

 1. Mazlum Özcan diyor ki:

  güzel bilgilendirme olmuş

 2. keti diyor ki:

  teşekkürler.

 3. ALİ diyor ki:

  Bu yıl Ekim ayının 29’nu 30’u sabahına bağlayan gece saatlerimizi bir saat geri aldık. Şimdi kendi kendime soruyorum. Ben çalıştığım işyerinde 28.09.2011 Cuma akşamı saat 04:00 sularında aydınlatma kullandım mı? Hayır KULLANMADIM. 31.09.2011 Pazartesi akşam aynı saatlerde ise ben aydınlatma kullanmaya başladım. Sizce bu tasarruf mu? Türkiye için konuşuyorum. biz millet olarak zaten hava aydınlandıktan sonra işlerimize başlıyoruz. Sabah hava aydınlanmadan önce bu ülkede ne bir fabrika nede bir kuruluş, sektör var mesaiye başlayan. bence büyük bir yanlışın içerisindeyiz.

 4. Müjgan bingöl diyor ki:

  ali arkadaşımız gibi bende çok mantıklı bulmuyorum iş saati zaten hava çok kapalı oluyor..

 5. niğdeli emirhan diyor ki:

  Bu yıl Ekim ayının 29′nu 30′u sabahına bağlayan gece saatlerimizi bir saat geri aldık. Şimdi kendi kendime soruyorum. Ben çalıştığım işyerinde 28.09.2011 Cuma akşamı saat 04:00 sularında aydınlatma kullandım mı? Hayır KULLANMADIM. 31.09.2011 Pazartesi akşam aynı saatlerde ise ben aydınlatma kullanmaya başladım. Sizce bu tasarruf mu? Türkiye için konuşuyorum. biz millet olarak zaten hava aydınlandıktan sonra işlerimize başlıyoruz. Sabah hava aydınlanmadan önce bu ülkede ne bir fabrika nede bir kuruluş, sektör var mesaiye başlayan. bence büyük bir yanlışın içerisindeyiz

Fikrini paylaş

Ad Soyad / Lakap;

E-posta (Yayınlanmayacak);

Fikrin;


iyzi.net | sitedeki yazıların izinsizce çoğaltılması ve alıntı yapılması yasaktır | site map | 2010 - 2015
Vücut Bakımı