Üşüdüğümüzde neden titreriz?

Ana Sayfa » Genel Kültür » Üşüdüğümüzde neden titreriz?
Üşüdüğümüzde neden titreriz?

Soğuk havalarda istemesek de titreriz. Hatta çok üşüdüğümüzde dişlerimizin bir birine vurduğuna bile tanıklık ederiz. Kendimizi rahat bırakarak titremeyi kessek de bir müddet sonra yine titremeye başlarız. Peki hiç merak ettiniz mi üşüdüğümüzde neden titreriz?

Titreme tamamen vücudun ısı sistemiyle alâkalı bir durumdur. Nasıl yaz aylarında vücut sıcaklığımız arttığında terleme yoluyla vücut sıcaklığımız dengeleniyorsa, üşüdüğümüzde yani vücut sıcaklığımız normalin altına düştüğünde titreyerek vücut sıcaklığımız dengelenir. Beyinden gelen sinyaller doğrultusunda kaslarımız kasılmaya başlar. İşte bu titremeyi meydana getirir. Vücut sıcaklığımız normale dönmeye başladığında beyin sinyal göndermeyi durdurur ve titreme sona erer.

Titremek, vücut sıcaklığımızın tamamen normale döndürmez. Sadece vücut sıcaklığımızın daha da düşmemesine ve az da olsa ısınmasına yardımcı olur.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Üşüdüğümüzde neden titreriz? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Reyhan Mucizesi

Reyhan Mucizesi 31 Ocak 2016

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Süt neden bozulur? Home Edition nedir? Hava yastığı nedir, nasıl çalışır? Android 5.0 ile Gelen Özellikleri Öğrenelim Develerin hörgüçleri ne işe yarar? Şifremi nasıl oluşturmalıyım?

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır