Reklam

En Son Yorumlar

Uçaklar ne tür ve ne kadar yakıt tüketir?

Uçaklar bilindiği üzere çok fazla yük taşır ve bu yükü havada taşıyabilecekleri büyük motorlara sahiptir. Bu motorlar çok fazla güç ürettiği için çok da fazla yakıt tüketir. Üretici firmalar, havayolu şirketlerini zarara sokmamak için uçakları bildiğimiz benzin, mazot, gaz gibi yakıtların yerine litre fiyatı çok daha ucuz olan özel yakıtlarla uçabilecekleri şekilde dizayn etmiştir.

Günümüzde yolcu uçaklarında yakıt olarak gaz yağı olarak da bildiğimiz kerosen’e özel katkılar eklenerek elde edilen JET A-1 veya AVGas tip yakıtlar kullanılmaktadır. Bu yakıtlar renksiz ve berrak bir petrol ürünüdür. Kolay kolay tutuşmaz ve donma noktası yüksektir. Askeri ve pervaneli uçaklarda ise JET-B, JP2, JP4 ve JP8 gibi yakıt türleri kullanılır.

A340 tipi bir yolcu uçağı 10 bin kilometrede ortalama 85 ton yakıt tüketir. Ancak uçağa her ihtimale karşı 10-15 ton ekstra yakıt koyulur. Yakıttan tasarruf yapılabilmesi için uçağın seviyesi ve hızı iyi ayarlanmalı, yükleme dengeli yapılmalıdır.Toplam 17 fikir paylaşılmış

 1. marangozz says:

  inanılması güç derecede yakıt tüketiyorlarmış :o o yakıta bi araba bi ömür gider :D

 2. kaan gökmeşe says:

  valla cok sagolun cok ısıme yaradı bu bılgı ++

 3. ceyhun tutar says:

  uçakların tonlarca yakıt tüketmesi inanılmaz bişey :S sacaba yakıt fiyatları ne kadar çok merak ediyorum..

 4. sevda karayel says:

  tşkler arkadaşlar mrak ettiğim bi konuydu. uçaklarla ilgili diğer makalelerinizi bekliyorum..

 5. metin ergüler says:

  85 bin ton yanlış bir ifade.85 ton olacak.selamlar

 6. Admin says:

  Uyarın için teşekkürler metin, düzenleme yaptık.

 7. fatli58 says:

  Bence bu bilgiler yanlış, burdan amerika yaklaşık 10 000 km ve uçak eğer o kadar yakarsa sadece yakıt parası ki onu da hadi litresi ucuz diyelim ve 2 tl den çarpalım, sadece yakıt parası 170 milyar yapar ve bu uçağın diğer işletme , personel bakım vs. bir sürü gideri var, yani uçak burdan amerikaya kişi başı 1 milyardan 170 yolcu götürürse sadece yakıt parası çıkıyor, ortalama 200 yolcuyla amorti ediyor denilebilir, o zaman bütün hava yolu şirketlerinin batması lazım bana göre…

 8. Admin says:

  @Fatli58;
  Öncelikle yorumunuz için teşekkür ederiz. Söz konusu yakıtın litfe fiyatı 1-2 lira arasında değişmektedir. Fiyatlandırma tamamen havayolu şirketlerinin alımlarına bağlıdır. Öte yandan A340 tipi bir yolcu uçağı 350 civarı yolcu alabildiği için uzun mesafeli yolculuklarda kullanılmaktadır. Ayrıca uçak kapasitesi doldukça bilet fiyatlarının da arttığını lütfen unutmayınız. Yani 1,000 liraya uçan kimsenin yanındaki bir kimse 1,700 liraya uçabilir. Tüm bu bilgileri göz önüne alarak hesaplama yaptığınızda bilgilerin az çok doğruluğunu kendiniz teyit edebilirsiniz.

 9. Hayri Alev says:

  Yolcu uçaklarının en çok kar ettiği diğer bir konu da Business Class ve First Class bilet fiyatlarının yüksek olmasından dolayı ekstra gelir edilmesi ve Cargo bölümünde de hatırı sayılır ağırlıkta ticari yük te taşınmasıdır. Haliyle bu da ilave gelir demektir.

 10. erol says:

  arkadaşlar uçak yakının fiatı 0.80 THY uçağı 380 kişilik yurt dışı çıkışlar bu uçaklarda gidiş dönüş hesaplayın tek koridorlu uçaklar ortalama 180 kişilik yurt içi harcaması maksimum 7 ton kısadan hesap edersek ortama bilet ücretleri 100 tl olsun gidiş dönüş 380 kişi ve 38.000 tl yakıtın tutarı 4.800 kalan hesaplamaları siz devam edin en ucuz uçak 50.000.000 $ pahalı olanda ortama150.000.000$ bu paraya karşılık kazancın olması gayet normal.saygılarımla

 11. seymen says:

  fatli58 rumuzlu arkadasın kaçırdıgı bir nokta var. ucaklar 10bin km.de 85 ton yakıt tüketiyormuş buda demek oluyor ki istanbul-erzurum arasını 10 defa gitmesi gerekiyor ki 85 ton yakıt tüketsin. yani her yolculukta 85 ton yakıt değil.

 12. tsunami says:

  Aslında o kadar da çok yakmıyorlar. Kullandıkları kerosen denen yakıtın litresi 1 tl kadar. A 340 yukardaki hesaba göre km de 8 tl gibi yakıyor. Boeing 737 lerde ise 3 tl/km gibi. Bir arabanın km de yaklaşık 400 kuruş yaktığını düşünürsek bence çok da fazla değil.

 13. reis34 says:

  benim anlamadıgım 1000 km erzurum hatay falan diyorsunuz bu uçak karayolundanmı geliyor

 14. Mükremin Özenç says:

  Bir soru:kerosen denen akaryakıt 6 numara fuel oil den daha mı kötü? Neden bukadar ucuz?

 15. turkcan says:

  JET A-1 litre fiyatı 0,50 kuruş tur erzurum – hatay GİDİŞ ve DÖNÜŞ 3000 lt yakıt yakmaktadır.

 16. erdi says:

  uçak amerikaya giderken 180 milyar yakıt parası veriyor ama buradan amerikaya gitmek en az 2 bin lira ben hiç altında bilet görmedim hatta bazı zamanlar direkt uçuşlar 5 bin liraya kadar yükseliyor oyüzden bilet alacaksanız yurt dışında bir akrabanız varsa onlar vasıtasıyla alınız daha uygun oluyor 2 bin liraya gidiş dönüş alabiliyorsunuz bizim hortumcuları zengin etmeyin

 17. memet says:

  Ya bu kirro yazmis buraya ya alllah askina once bunu yazan hic okula gitmis mi bi soralim. Herhalde daha ucuz yakit gaz olmasi lazim ama ucaklarin bundan daha ucuzuyla ucmasi biletlerin de 1 tlden baslamasi lazim. :) ))

Fikrini paylaş

Ad Soyad / Lakap;

E-posta (Yayınlanmayacak);

Fikrin;


iyzi.net | sitedeki yazıların izinsizce çoğaltılması ve alıntı yapılması yasaktır | site map | 2010 - 2015
Vücut Bakımı | en güzel oyunlar | kosmodisk nerede satılır