Röntgende neden kemiklerimiz görünür?

Ana Sayfa » Genel Kültür » Röntgende neden kemiklerimiz görünür?
Röntgende neden kemiklerimiz görünür?

Röntgen, X ışınları kullanılarak çekilen bir çeşit fotoğraftır. Bu ışınlar vücudumuzun yumuşuk dokularından geçerek kemiklere ulaşır. Kelikler sert tabakadan oluştuğu için kemiği aşmaları mümkün değildir. Bu yüzden siyah rontgen kağıdında sadece kemiklerimiz görünür.

Röntgen teknolojisi dünyanın bir çok ülkesinde kullanılmaktadır. Ülkemizde de durum aynıdır. Kırık, çıkık veya çatlama gibi kemik problemleri tedavisinde muhakkak röntgen çekilir. Röntgen makinalarının yaydığı X ışınları, ışık radyasyonundan daha fazla kuvvete sahiptir. Bu nedenle etimiz, organlarımız gibi vücudumuzun yumuşak bölümlerinden geçebilir. Fakat kemik gibi sert tabakalara takılır. Bu yüzden vücudumuzun yumuşak bölümlerini siyah, sert olan kemikleri gri ve beyaz gösterir.

Daha önce radyasyon nedir adlı makalemizde bahsettiğimiz gibi bu tür cihazlar sağlık açısından çok tehlikelidir. Özellikle hamileler için büyük risk taşır. Mümkün olmadıkça bu cihazları kullanmamız ve doktorumuza durumu hatırlatmamız gerekir.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Röntgende neden kemiklerimiz görünür? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

sami kara21 Ocak 2011

hakatende film kağıdında hep kemikler görünüyo :d

ceycui10 Temmuz 2011

he valla kemikler beyaz çıkıyor 😮

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Reyhan Mucizesi

Reyhan Mucizesi 31 Ocak 2016

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Mazot nasıl üretilir? Uyurken neden gözlerimizi kapatırız? Telefonu kim icat etmiştir? Neden alerji oluruz? Konsantrasyon Artıran Yiyecekler Topuklu ayakkabının zararları nelerdir?

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır