Reklam

En Son Yorumlar

Parayı kim icat etmiştir?

İlk madeni para, MÖ. 700 yılı civarında Lidyalılar tarafından Anadolu’da icat edilmiştir. Ancak tarihi kayıtlara göre ilk parayı kullanan Çinliler olmuştur. Ayrıca ilk kağıt parayada MÖ. 800′lü yıllarda Çin’de rastlanılmıştır.

Paranın icadı, ticaretin büyümesinde önemli rol oynamıştır. Para icat edilmeden önce insanlar hayvanları, eşyaları, kumaşları, yiyecek ve içecekleri takas ederek ticaret yapmaktaydı. Takas edilecek şeyler eşit sayıldığı taktirde takas edilebilirdi. Paranın icat edilmesiyle birlikte ticaret daha kolaylaştı ve uluslar arası ticarette güçlendi. Bu dönemlerde gümüş ve altın paralarda kullanılmıştır.

Dünya’nın ilk büyük darphanesi Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul Simkeşhane’de kurulmuştur.Toplam 9 fikir paylaşılmış

 1. Faruk Aksoy says:

  İcad eden iyi yapmışta.. Biraz düşünür insan sonradan insanlara ne gibi zararı olur diye :D güzel paylaşım olmuş kardeşim teşekürler…

 2. Admin says:

  Gerçekten de söylediğin gibi icat ederken sonunu hiç düşünmemişler. Eğer para icat edilmemiş olsaydı en azından insanlar elindeki mallarınca değişim yapabilir, böylelikçe de borca girmemiş olurdu. Hoş ozamanda eminim bir çok yasa dışı olaylar meydana gelirdi. :) Güzel yorumun için teşekkür ederim faruk.

 3. melisa says:

  süper

 4. Tahir bulut says:

  @Faruk Aksoy

  Katılıyorum. Gerçekten de yaparken güzel de aynı teknoloji gibi bu meret… Einstein bilseydi peşinden atom bombasıyla sağı solu patlatacaklarını, uğraşmazdı bu işlerle. Lidyalılar da öyledir herhalde :)

 5. Suat Karaca says:

  Para …
  Ülkeleri birbiriyle savaştıran şey değil mi?
  İnsanları birbirine vurdurtan şey değil mi?
  10 lira için birini öldürten şey değil mi?

  Para iyi birşey de parayı hakkıyla kazanmayanlar için dünyanın en kötü icadı.

 6. geniş aile says:

  çok güzel

 7. bilişim haberleri says:

  iyiki icat edilmiş. çok büyük kolaylık

 8. yildizoglu says:

  keşke icat edilmeseydi :D

 9. HANİFE BULUT says:

  LİDYALILARA AFERİN

Fikrini paylaş

Ad Soyad / Lakap;

E-posta (Yayınlanmayacak);

Fikrin;


iyzi.net | sitedeki yazıların izinsizce çoğaltılması ve alıntı yapılması yasaktır | site map | 2010 - 2014
Vücut Bakımı | en güzel oyunlar | fixplant fiyatı | modaX