Eğitim

Nevruz (newroz) bayramı nedir? Genel Kültür 21 Mar 2012

Nevruz (newroz) bayramı nedir?

Farsça kökenli bir kelime olan nevruz, nevroz “yeni gün” anlamına gelir. 21 Mart’ta kutlanır. Kışın bitip, tüm canlıların baharla kucaklaştığı gün olarak kabul edilir ve doğudan batıya çok geniş bir coğrafyada çeşitli eğlence etkinlikleriyle kutlanır. Şüphesiz nevruzun en çok bilinen eğlencesi dilek tutularak yanan bir ateşin üstünden atlamaktır.

Nevruz bayramının çok eski bir geçmişinin olduğu bilinmektedir. Zira nevruza dair ilk yazılı kanıtlara 2. yüzyılda Pers kaynaklarında rastlanmıştır. Her ulusun kendi kültür değerleriyle özleştirerek kutladığı nevruz bayramı geçmişten günümüze kadar gelmiş ve başlangıcı Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 21 Mart olarak ilan edilmiştir. İslam dininde nevruzun mübarek bir gün veya dini bayram olduğu yer almadığı gibi İslam tarihinde de nevruz kutlamaları yapılmamıştır.

Zerdüştlük, ve Bahailer için de kutsal bir gündür ve tatil olarak kutlanır. Kürtlerde, Nevruz bayramının Kürt mitolojisindeki Demirci Kawa Efsanesi’ne dayandığına inanılır. Anadolu ve Orta Asya Türk halklarında da Göktürklerin Ergenekon’dan çıkışı anlamıyla ve baharın gelişi olarak kutlanır. Nevruz diğer Türk devlet ve topluluklarında da kutlanılır. Bunlardan Azerbaycan’da Novruz, Kazakistan’da Navrız meyrami (Наурыз мейрамы), Kırgızistan’da Nooruz, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Mart dokuzu Kırım Türklerinde Navrez, Batı Trakya Türkleri’nde Mevris adları ile anılır. Kırım Tatarları, Afganlar, Farslar, Bahailer da nevruzu kutlar.

Bahar müjdecisi nevruz aynı zamanda insanların kaynaşmasına ve birbirleri ile olan ilişkilerinin pekişmesine de büyük katkı sağlamaktadır.

Nevruz (newroz) bayramı nedir?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Yorumlar

Yorumlar(1 )

Sen de Yorumla!