En Son Yorumlar

Neden esneriz?

Esnemek, irademiz dışında gerçekleşen bir yüz refleks hareketidir. Genellikle yorgun ve uykusuz olduğumuzda, karnımız acıktığında esneriz. Bu hareketimiz daha dinç hale gelince veya uyuyunca son bulur.

Çok yorgun ve uykusuz olduğumuzda, karnımız acıktığında, aşırı yemek yedikten sonra kapalı bir ortamda bulunduğumuzda ya da canımız sıkıldığında bol bol esneriz. Fakat esnememizin asıl sebebi bu faaliyetlerimiz değil, kanda bulunan oksijen miktarının azalmasıdır. Böylelikçe esneme ortaya çıkar. Esnemenin her ne kadar uyku ile alâkası olduğu sanılsa da bilinenin aksine zihni açık tutmak için irademiz dışında gerçekleşen bir biyolojik olaydır.

Fazla fiziksel hareketin ve can sıkkınlığının da uyku getirdiği blinmektedir. Bu da demek oluyor ki; esneme olayı insan duyguları ile de alâkalıdır. Yüzümüzü yıkadığımızda, deyim yerindeyse uyuşukluğumuz gittiğinde esnememiz de kesilir.

Namaz kılarken veya dua ederken de sık sık esneriz. Bu durum genelde “şeytanın vesvesi” olarak tanımlanır. Esnemek sadece insanlara özgü bir durum değildir. Bazı hayvanlarda da görülebilmektedir. Örneğin; kediler, fareler, kuşlar ve memeli hayvanlar.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...Loading...


Toplam 4 fikir paylaşılmış

 1. fulya diyor ki:

  et türü yemekler yeyince ağırlık çöküyor insana hele bide ayran içiyosan :d

 2. lily diyor ki:

  ewt yha.hele sabahları okulda.dersi çokk yavaş anlatan hocaların dersinde :)

 3. ali diyor ki:

  fulya
  01 Ocak 2011 at 22:19

  et türü yemekler yeyince ağırlık çöküyor insana hele bide ayran içiyosan :d

  BURDAKİ ESNEMEN AYRANDAKİ LAKTİK YÜZÜNDEN ;)

  esneyince insanın bi güzel uyuması geliyor………..

 4. Mehmet GÜNATA diyor ki:

  Merhabalar ben Mehmet, yazınızdaki bu cümle tamamen yanlıştır:”esnememizin asıl sebebi bu faaliyetlerimiz değil, kanda bulunan oksijen miktarının azalmasıdır. Böylelike esneme ortaya çıkar.”Doğrusu şu an için kesinlikle bilinmiyor.Ayrıntılı bilgi için http://www.mgunata.com/neden-esneriz/
  Lütfen yazınızı güncelleyin…

Fikrini paylaş

Ad Soyad / Lakap;

E-posta (Yayınlanmayacak);

Fikrin;


iyzi.net | sitedeki yazıların izinsizce çoğaltılması ve alıntı yapılması yasaktır | site map | 2010 - 2015
Vücut Bakımı