Kendi ses kaydımız bize neden farklı gelir?

Ana Sayfa » Genel Kültür » Kendi ses kaydımız bize neden farklı gelir?
Kendi ses kaydımız bize neden farklı gelir?

Kendi ses kaydımızın bize farklı gelmesi herzaman merak konusu olmuştur. Vidyomuzu izlerken veya telefon, bilgisayar, müzik çalaradaki ses kaydımızı dinlerken, o sesin kendi sesimiz olduğuna inanmak istemeyiz. Aslında bunun nedeni kendi sesimizin bize özel olmasından kaynaklanıyor.

Ses havada gözle görülmeyen dalgalar halinde yayılır. Birde bu dalgaların yanı sıra kafatası kemiklerimiz ve kas dokularımız ile birlikte iletilen dalgalar vardır. Kendi sesimiz bize sadece kulak zarımıza çarpan ses dalgaları olarak değil, kemik ve kaslarımızla iletilen ses dalgalarıyla bileşerek gelir. Bu yüzden sesimizi kayıtlarda çok farklıymış gibi duyarız. Halbuki konuşma esnasındaki sesimiz ile kayıtlardaki sesimiz karşımızdaki kişiye farklı gelmez. Kayıtlarda dinlediğimiz ses aslında bizim gerçek sesimizdir.

Kendi ses kaydımız neden bize farklı gelir?

Kendi ses kaydımız neden bizlere farklı bir ses gibi gelir hiç düşündünüz mü? İlk dinlediğinizde vereceğimiz tepki bu benim sesim olamaz, benim sesim böyle mi çıkıyor gibi yapılan yorumlar olur. Özellikle cep telefonuna kayıt edildiğinde, kameraya kayıt edildiğinde o anda ki sesin kendimize ait olduğunu bir türlü kabul etmek istemez ve hatta sesimizi hem çirkin hem de tahammül edilemez buluruz. Kimine göre sesi daha ince, kimine göre daha kalın izlenimi bırakmaktadır. Peki hangisi doğrudur. Ses kaydında dinlediğimiz sesimiz mi yoksa bizim konuşurken duyduğunuz ses tonumuz mu doğrudur?

Sesler özel midir?

Herksin ses tonu özeldir ve kendine hastır. Taklit edilmedikçe herkesin farklı ses tonu olduğunu göreceksiniz. Ses havada görülmeyen ama dalga dalga şeklinde yayılan bir gelişmedir. Ses çıkarken sadece bu dalgaların oluşumu ile meydana gelmez. Aynı zamanda hem sıra kafatası hem de kemiklerimiz ve kas dokularımızın da birleşerek yaptığı sesler bizlerin kulağına gelir. Dolaylısı ile biz o anda sadece kendi ses tonumuzu değil, içeriden bize ulaşan o farklı ses dalgalarını da duyduğumuz için sesimizi farklı şekilde duyarız.

Dışardan bir kişi olarak sesimizi dinlediğimizde ise sadece ses dalgası olarak duyuluyor olması, size alışkın olmadığınız bir ses tonunu göstermiş olacak. Dolayısı ile kayıttan dinlediğiniz ses, tamamen sizin ses dalgalarınız iken, kendi duyduğunuz sesiniz ise daha birçok iç sesinizin yansıması ile gelen akımlardan oluşması nedeni ile meydana gelmektedir.

Herkesin sesi farklı gelir mi?

Hem sizin hem de herkes için aynı durum gerçekleşecek ve dinleyen herkes kendi sesine inanmakta zorluk çekecektir. Yani bu durum kişiye özle bir durum değildir ve herkeste yaşanmaktadır.

İnsan Sesleri Niçin Birbirinden Farklıdır?

Doğada her bireyde farklı olan özelliklerden birisi de insan sesidir. Ses oluşurken devreye birçok farklı unsur girer. Bu unsurların oranı o kadar fazladır ki bu nedeni insanların aynı sese sahip olması düşünülemez bile. İnsanların sesi kendilerine özgüdür ve kimliklerinin en büyük tamamlayıcısıdır. Ses oluşumunu en önemli nedeni ses tellerimizdir. Ses tellerinin şekli, uzunluğu veya kısalığı sesisin çıkış şeklini de değiştirir. Ses telleri uzun olan kişilerin sesi inceyken kısa olanlar ise daha kalındır. Bu nedenle uzun ses tellerine sahip olan kadınlar her zaman daha ince seslidir.  Tabii ses telleri kadar dudaklar, dişler ve dilimiz de sesin oluşumunda öneli bir rol oynar. Eğer bunlar olmasaydı asla konuşamaz ve kimsenin anlamadığı sesler çıkarırdık.

Konuşmada hava, nefes borusu, ağız ve dudak şekli kadar beyin de önemli bir fonksiyona sahiptir. Konuşma ilk olarak beyinde tasarlanır ve onun komutuyla gerçekleşir. Beyinde bu işin için özel bir bölme bulunmaktadır. Hayvanlarda bu bölge olmadığı için konuşamaz, papağan gibi bazı hayvanlar ise kelimeleri bilinçsizce tekrar eder. Dünya üzerindeki her bir insanın sesi diğerinden farklıdır. Bazı benzerlikler olmakla birlikte hiçbir insanın sesi diğerine benzememektedir. Ses oluşurken 11 farklı nokta devreye girer. Bu noktalardaki farklılıklar ve kişisel oluşumlar seslerin farklı farklı çıkmasını sağlar. Böylece dünyada yaşayan her kişinin sesi bir diğerine benzememektedir.

 

5.00 avg. rating (87% score) - 1 vote

Kendi ses kaydımız bize neden farklı gelir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Atakan04 Şubat 2011

Gerçektendede ses kaydım iğrenç geliyor. anlaşılan herkes kayıttaki gibi duyuyor aboww 😀

Kadir çağrı05 Şubat 2011

Herkes “sesim çok kötüymüş” der fakat bu alışık olmadığından. İnsanın sesi kendisine her zaman garip gelmiştir.

Timuçin.05 Şubat 2011

iç kulak dış kulak diye bir muhabbet olması lazım çok önceden duymuştum , ama yinede çok güzel bir kaynak sunmuşunuz teşekkürler

hassaN06 Şubat 2011

Ben gerçek sesimden daha çok seviyorum ses kaydımı 😀 Robot gibi çıkıyor sesim (:

garez09 Şubat 2011

Eğer kayıtlarda dinlediğimiz ses bizim gerçek sesimiz ise, vay benim halime arkadaş 🙂

Yazsamyeter09 Şubat 2011

aynen kamerada duyduğum ses benim mi diyorum. Ergenlikteyken hele nefret ediyodum

pınar21 Nisan 2011

ses kaydımızın bize neden farklı geldiğini şimdi anladım

ege baran08 Aralık 2011

ben sesimi çok sık kaydedip dinliyorum şarkı söylerken.Artık alıştım.Şarkı söylerken sesimin ne olduğunu biliyorum yani

melike-melo25 Aralık 2012

Öncelikle teşekkürler. Ben bu araştırmayı birkaç yerden daha okudum. AMA BEN DE BİR ŞEY KEŞFETTİM.Telefonuma annemin sesini kaydettim. Annem de ben de annemin sesini normal duyduk. Bir de benim sesimi kaydettik. Benim sesim anneme normal bana farklı geldi. Babamın sesini de kaydettik. Babamla bana da babamın sesi normal geldi. Bir tek benim sesim bana farklı geldi. Annemle babama kendi sesleri normal geldi. Nasıl oluyor bu iş anlamadım.

armi21 Ekim 2014

SESİNİZİ AYNI DUYUYORSANIZ ORTADA CİDDİ BİR PROBLEM OLABİLİR

Ses kaydınızı dinlediğinizde dinlediğiniz ses size yabancı gelmiyorsa,”kesinlikle bu benim kendi sesim” diyorsanız ortada ciddi bir işitme problemi olabilir. Böyle bir durumdan muzdaripseniz bir KBB uzmanına görünmenizde fayda var.

Muh4mmxnm01 Şubat 2017

iyiymiş

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Bürokrasi Nedir?

Bürokrasi Nedir? 05 Mart 2018

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır